Prošloga ponedjeljka britanska Vlada povukla je drastičan potez ukinuvši gotovo sve protuepidemijske mjere. Primjerice, nošenje zaštitne maske više nije obavezno, iako je i dalje preporučeno u javnom prijevozu i u trgovinama. Ne poziva se više ni na rad od kuće, ugostiteljski objekti rade bez ograničenja, dopušteno je održavanje koncerata u punom kapacitetu, a nema niti posebnih ograničenja oko broja sudionika na drugim javnim okupljanjima.
Britanske vlasti odlučile su se na ovaj korak zbog činjenice da je velika većina stanovništva cijepljena.
'Tek će u petak brojke biti rezultat ukidanja mjera'
No, 'Dan slobode', kako su ponedjeljak 19. srpnja nazvali britanski mediji, isprva je rezultirao porastom broja novozaraženih, ali i opustošenim policama u trgovinama. Prošle nedjelje, dan uoči ukidanja svih mjera, u Velikoj Britaniji bio je prijavljen 48.161 novi slučaj zaraze. Dan nakon ukidanja mjera novozaraženih je bilo 39.538, a idućih dana brojke su počele rasti (u srijedu je bilo 43.404 novozaraženih) da bi prema kraju tjedna ponovno počele padati. U subotu je bilo 31.285, a jučer 29.173 nova slučaja zaraze.
BBC piše kako je broj novozaraženih u petodnevnom intervalu prvi put bio u padu nakon veljače. To je također prvi put od početka pandemije da se kontinuirani pad broja slučajeva nije poklopio s restriktivnim mjerama, piše BBC.
"Podaci trenutno izgledaju dobro, barem za ljeto. Današnje brojke, naravno, nisu rezultat ukidanja mjera prošloga ponedjeljka. Tek će brojke od sljedećeg petka pokazati utjecaj ove promjene", rekao je za BBC prof. Paul Hunter sa Sveučilišta East Anglia.
'Još je najmanje osam milijuna odraslih koji se uopće nisu cijepili'
U Velikoj Britaniji do sada je 46.563.452 ljudi dobilo prvu dozu Covid cjepiva, dok je 37.160.659 cijepljeno i drugom dozom. Tjedna stopa slučajeva zaraze pokazuje pad od 15,4 posto u odnosu na tjedan ranije. BBC piše kako najnoviji podaci britanskog ureda za statistiku kazuju da 92 posto odraslih osoba u Velikoj Britaniji sada imaju antitijela na koronavirus, bilo da su bili zaraženi ili što su primili bar jednu dozu cjepiva.
Eventualni porast broja zaraženih povezan s ukidanjem mjera neće se još nekoliko dana vidjeti u dnevnim brojkama novozaraženih. Neki znanstvenici kažu kako je utjecaj "otključavanja" izuzetno teško predvidjeti, a napominju kako u obzir treba uzeti i činjenicu da traju školski praznici pa je i fluktuacija virusa među mlađom populacijom smanjena. Mark Woolhouse, profesor epidemiologije na Sveučilištu u Edinburghu, kaže kako je ovoga ljeta moguć još jedan porast slučajeva zaraze.
"Još je najmanje osam milijuna odraslih koji se uopće nisu cijepili, plus većina djece mlađe od 18 godina. To je još uvijek puno materijala za širenje virusa. Ako promjena u ponašanju nakon ukidanja mjera bude dovoljno dramatična, mogli bismo svjedočiti još jednom skoku broja zaraženih. Zasad još nema ičega što bi potkopalo vladinu odluku o ukidanju mjera, ali moramo i dalje pratiti situaciju", kazao je prof. Woolhouse.