Bugarska novinska agencija prenijela je priopćenje njihovog ministarstva vanjskih poslova kako će Bugari i Rumunji ubuduće imati ista prava kao i ostali građani Europske unije, osim građana Hrvatske, prenosi Index.hr. Hrvatska tako ostaje jedina država članica Europske unije čiji građani moraju imati radnu dozvolu ako žele ostati u Švicarskoj više od tri mjeseca i to u skladu s kvotom koju je Švicarska uvela.
Naime, 15. svibnja je Švicarsko savezno vijeće donijelo odluku o ukidanju kvota za stanovanje za bugarskim i rumunjskim državljanima. Tom je odlukom izmijenjena i službena Regulacija primjene sporazuma između EU-a i Švicarske o slobodnom kretanju osoba.
Tranzicijsko razdoblje
Švicarska je, uz još neke članice EU-a, uvela tranzicijsko razdoblje koje se odnosi na slobodu kretanja građana novih članica Unije. Maksimalno trajanje tog razdoblja je 10 godina, a prema sporazumu između Švicarske i EU-a, počelo je 1. lipnja 2009., a završava 31. svibnja 2019. Švicarska nije članica EU-a, ali s njom blisko surađuje putem velikog broja bilateralnih sporazuma, pa tako i ovog, koji joj omogućuju da sudjeluje na jedinstvenom tržištu EU-a te da uskladi većinu svojih poslova s Unijom.
Tražili amandman
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko je u ožujku ove podnijela amandman kojim je zatražila jednak tretman hrvatskih radnika u sporazumu između Švicarske i Europske unije. Amandman je usvojen kao dio Izvješća o institucionalnom okvirnom sporazumu između Europske unije i Švicarske.
"Značaj nastavka pregovora sa Švicarskom za Hrvatsku je velik jer se tiče diskriminacije hrvatskih radnika u Švicarskoj zbog postojanja određenih kvota za njihovo zapošljavanje, a to je upravo ono na čemu sam ja inzistirala da se ukine", rekla je Zovko.
Hrvati u Švicarskoj
Razlog podnošenja amandmana je to što je Švicarska odlučila produljiti prijelazno razdoblje za hrvatske građane do 2021. godine, što znači da građani Hrvatske koji žele raditi ili živjeti u Švicarskoj dulje od tri mjeseca, moraju ispuniti stroge zahtjeve za radnu dozvolu.
Prema posljednjim statističkim pokazateljima Saveznog ureda za strance, u Švicarskoj je registrirano 36.125 hrvatskih državljana, a ako se pridodaju i Hrvati s dvojnim državljanstvom koji se statistički ne vode kao državljani Hrvatske, riječ je o 60 do 70.000 Hrvata u Švicarskoj. Podaci Eurostata pokazuju da je u Švicarskoj 2017. živjelo 1,4 milijuna ljudi iz država članica EU-a, dok 320.000 građana iz Unije putuje na posao u Švicarsku. Europski parlament je izrazio žaljenje zbog švicarskih odluka koje bi mogle radnicima iz EU-a ograničiti pristup švicarskom tržištu rada.