Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
veliki uspjeh /

U Sloveniji prvi put izvedena transplantacija obaju plućnih krila: Pacijentica se uspješno oporavlja

Godišnje na transplantaciju pluća u Sloveniji čeka u prosjeku pet pacijenata, a do sada su se za slovenske osiguranike izvodile u Beču

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

U Ljubljanskom Sveučilišnom kliničkom centru (UKC) prošlog su tjedna prvi put izveli transplantaciju obaju plućnih krila na pacijentici koja se od onda dobro oporavlja, objavila je u utorak najuglednija slovenska medicinska ustanova.

Godišnje na transplantaciju pluća u Sloveniji čeka u prosjeku pet pacijenata, a do sada su se za slovenske osiguranike izvodile u Beču, dok sada ekipa domaćih torakalnih kirurga, anesteziologa i liječnijka intenzivne medicine, koji su se obučavali u Austriji, računa da će moći izvesti 15 do 20 presađivanja pluća godišnje.

Operiranoj bolesnici koja se ovih dana brzo oporavlja presađena su pluća donatora iz inozemstva koja su dopremljena vladinim zrakoplovom. Pročelnik centra za transplantaciju ljubljanskoga UKC-a Ivan Kneževič pojasnio je u utorak na konferenciji za novinare da presađivanje pluća slovenskim pacijentima omogućuju od 1998., ali se u ovom slučaju prvi put radilo o transplantaciju obaju plućnih krila u domaćoj ustanovi koje su izveli domaći stručnjaci.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike