Plinofikacijom te rafinerije trebao bi biti riješeno dugogodišnje onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu koje tamošnjim stanovnicima ugrožava zdravlje zbog visoke razine sumporovodika. Rafinerija s druge strane Save izvor je tog onečišćenja i stoga je potpisivanje Protokola dočekano s velikim zadovoljstvom.
RS nije imala suglasnost za potpisivanje sporazuma
Prethodno je čitava stvar ubrzana nedavnim službenim posjetom hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović Moskvi gdje joj je njezin domaćin, ruski predsjednik Vladimir Putin, zajamčio brzo rješavanje problema s rafinerijom koja je u vlasništvu Ruske Federacije.
No, formalno gledajući, samo potpisivanje Protokola je sporno jer se ne radi o klasičnom međudržavnom ugovoru što je prilikom potpisivanja priznala i predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović.
"Republika Srpska je nadležna za energetiku i infrastrukturu i ima pravo potpisati određene sporazume. Ovdje se ne govori o klasičnom međudržavnom sporazumu koji bi značio neki magistralni vod. Govorimo o projektu ograničenog karaktera koji omogućava da se dovede plin iz jedne u drugu državu za jednog poznatog korisnika uz poznate ekološke i gospodarske efekte", kazala je Cvijanović.
No, kako piše sarajevski portal Klix.ba, tvrdnje predsjednice Vlade Republike Srpske opovrgava sam Ustav Bosne i Hercegovine koji kaže da svaki entitet može sklapati sporazume s državama i međunarodnim organizacijama, ali uz suglasnost Parlamentarne skupštine BiH. U ovom slučaju, Parlamentarna skupština BiH nije dala tu suglasnost.
"To je bio protuustavan i nezakonit postupak"
Administrativno-teritorijalne jedinice u sastavu BiH nemaju status subjekata u međunarodnim odnosima i zbog toga nije jasan potez susjedne Republike Hrvatske koja je pristala da potpiše Protokol o suradnji na realizaciji projekta "Snabdijevanje prirodnim plinom krajnjeg kupca - Rafinerije nafte Brod" s Vladom Republike Srpske - piše Klix.ba.
"Radi se protuustavnom i nezakonitom postupanju. Taj ugovor koji je zaključen između Vlade RS i Vlade Hrvatske je protivan Ustavu BiH i Zakonu o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora. Ovdje nema pristanka Parlamentarne skupštine BiH. U ovom trenutku zaključeni ugovor je ništavan ugovor i on ne bi mogao proizvoditi pravne učinke jer nema suglasnosti Parlamentarne skupštine BiH", kazao je za Klix.ba zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović.
Dodao je da bi to moglo dovesti do ustavnog spora između BiH i entiteta RS koji je zanemario ingerencije Parlamentarne skupštine BiH.
U Federaciji BiH začuđeno se pitaju zašto je Hrvatska pristala potpisati međunarodni ugovor s Republikom Srpskom dajući joj time status legitimnog subjekta međunarodnih odnosa.