Nekoliko tisuća hodočasnika iz cijeloga svijeta stiglo je u Međugorje na obilježavanje četrdesete obljetnice Gospinih ukazanja. Kroz to malo hercegovačko mjesto na dan je, prije pandemije, znalo proći i 20 tisuća vjernika. Brojke su sada znatno manje, ali obećavaju.
Nakon godinu i pol dana život se vratio u Međugorje. Osim domaćih gostiju najviše je Poljaka, Ukrajinaca i Amerikanaca.
"Ovo je ono što smo čekali i dočekali. To je jedan biblijski znak, znak u vremenu, znak i za Međugorje. 40 godina Međugorja", kazao je voditelj ureda Turističke zajednice Međugorje Željko Vasilj.
"Međugorje je bilo apsolutno prazno"
Nekoliko tjedana ranije bila je sasvim drugačija priča. "Da ste prošli kroz Međugorje prije nekoliko tjedana bili bi ste u šoku. Međugorje koje je uvijek tako puno života, kroz vrijeme, Međugorje je bilo apsolutno prazno. Nije bilo nijednog auta parkiranog nigdje ovdje", rekla je osnivačica Centra za mir i organizatorica hodočašća Sabrina Čović Radojičić.
Hoteli koji su nekoć bili popunjeni u gotovo svako doba godine posljednjih dana primaju prve goste nakon duge pauze. "Neki moji prijatelji mi kažu: 'Znaš što? Klima mi ne radi, žarulje neke ne rade, one gumice u kupatilima su se osušile jer nema majstora'. Nije bilo nikoga", kaže Čović Radojičić.
BiH popustila mjere
No danas ih tu tisuće i to iz dvadeset zemalja svijeta. Da bi se to omogućilo prvo je Bosna i Hercegovina morala popustiti mjere prilikom ulaska. Na tome su inzistirali hotelijeri i ugostitelji.
"I onda je Vijeće ministara na kraju odobrilo naš zahtjev da se u BIH može ući kao i u ostale zemlje u Europskoj uniji, na osnovu četiri kriterija. To su negativan PCR, antigenski brzi test, potvrda o cijepljenju i potvrda o preboljenoj koroni. Dakle, granice su otvorene, ovo je rezultat. Ljudi dolaze i presretni smo", rekao je tajnik Udruge turizma Ante Kozina.
Kako bi privukli hodočasnike organiziran je i mobilni punkt za testiranje iza crkve sv. Jakova u Međugorju. "Ovisno od onoga što traže domicilne zemlje hodočasnika, oni to mogu tu napraviti bez problema. Svi testovi vrijede na području EU, vrijede 48 sati, obavljaju se isti dan i prevedeni su na sve jezike", kaže Kozina.
Cijena brzog, antigenskog testa je ista kao i u Hrvatskoj dok je PCR test jeftiniji oko 160 kuna, a prijevod se ovdje dodatno ne naplaćuje.