Senegalsko selo Lumpoul je oaza koju pokreće sunce. Pumpe, koje pokreću solarni paneli snage 2.000 vati, izvlače vodu iz 100 metara dubine. Zahvaljujući njima, ovo je sada plodna zemlja u kojoj se uzgaja rajčica - u pustinji.
"To je čudo, nismo vidjeli kišu od listopada, a i dalje imamo svu vodu koja nam je potrebna. Uzgajamo luk, kupus, rajčicu i sve druge vrste povrća", kaže mještanka Aisha Da za Al Jazeeru.
Gotovo 74 posto Senegalaca nema pristup električnoj energiji. Država je postavila solarne panele u 13 udaljenih sela, kao dio pilot-projekta međunarodnih donatora, a svaki je koštao 4.000 dolara." Ljepota solarne energije je da se troškovi stalno smanjuju. Manje košta navodnjavanje pomoću pumpe koju pokreće solarna energija, nego one koja radi na dizelski motor", kaže Benoit Lebot iz UNDP-a.
Vlada nezainteresirana za alternativne oblike energije?!
Razvijene države obećale su ulaganje 100 milijardi dolara do 2020. godine u projekte poput ovog, a među međunarodnim agencijama raste spremnost za provedbu novih oblika tehnologije, poput vjetroturbina ili solarnih panela u Senegalu i širom zapadne Afrike. No, ovdašnja Vlada je oprezna i manje zainteresirana za alternativne oblike energije. Naime, senegalska vlada je upravo potpisala ugovor o gradnji termoelektrana, vrijedan pola milijarde dolara.
"Trenutno država subvencionira energiju. To je previše skupo, pa smo investirali u ovu termoelektranu, koja pruža brz i jeftin način dobijanja struje i smanjenja troškova", tvrdi glasnogovornik Ministarstva energije Fatou Thiam.
Aktivisti koji se bore protiv korupcije nisu uvjereni u to. Optužili su dužnosnike za primanje mita i tvrde da solarna energija manje košta. "Želimo da Vlada objelodani ugovore. Moraju jasno opravdati zašto radije investiraju u rudnike uglja nego u solarnu energiju", poručio je Bihran Seck iz Transparency Internationala. http://balkans.aljazeera.net/vijesti/sunce-pretvara-doline-pijeska-u-oaze