Tako je u berlinskom taz-u osvanuo članak naslova "Presuda koja ostavlja gorak okus u ustima".
"24 godine za hrvatskog generala Antu Gotovinu ne stoje u nimalo proporcionalnom odnosu prema kazni srpsko-bosanskoj ideologinji genocida Biljani Plavšić, koja se doduše nakon rata u Bosni i Hercegovini posvađala sa svojim predsjednikom Karadžićem, ali je odgovorna za desetke tisuća ubojstava", piše komentator Erich Rathfelder, napominjući da je "dama već nekoliko godina na slobodi".
On uočava kako su ubojstva nakon Oluje izvršena u trenutku u kojem je Gotovina već u Bosni pripremao novu vojnu akciju, a da je u to vrijeme nadležnost nad tim prostorom imao general Čermak - koji je oslobođen krivnje. To su nelogičnosti koje ne upadaju u oči samo u Hrvatskoj, prenosi Deutsche Welle, napominjući još kako je nerazumljivo da je haški sud Oluju "stavio na istu razinu kao i monstruozni srpski zločin u Srebrenici".
Die Welt pak smatra da je presuda dobra, ali i važna za međunarodno pravosuđe, jer će "drastične zatvorske kazne" konačno razbiti legendu koja oduvijek postoji u Srbiji, a to je da UN-ov sud za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije sudi pristrano i protiv Srbije. Komentatorica lista zaključuje na kraju da reakcije u Hrvatskoj pokazuju da se "Hrvati nikada nisu počeli doista suočavati sa svojom prošlošću" i smatra da pritom nije važno "tko je što kome učinio". "To je ispit zrelosti i za ulazak u EU kojem Hrvatska teži u 2013. Taj ispit je Hrvatska dužna sama sebi, ali i cijeloj Europi", piše u Die Weltu.
'Pravednost je stvar raspodjele grijeha u skladu s političkim interesima'
Što se medija u regiji tiče, zajednički je nazivnik da je zločin dokazan, te da je Franjo Tuđman bio ključna osoba zločinačkog pothvata na području takozvane Republike Srpske Krajine, kako je objavila većina medija u Srbiji i BiH, osim u Mostaru. Beogradski Kurir istaknuo je da je zločin dokazan i osuđen, te da je vijest razbjesnila Hrvatsku. Beogradska Politika je pak istaknula razmjere stradanja Srba za vrijeme rata u Hrvatskoj.
I slovenski dnevni listovi su presudi posvetili značajan prostor, pa je ljubljanski Dnevnik je spomenuo kako je Haag zašao u neistražena područja međunarodnog prava, gdje inače vrijede sasvim druga pravila. "Kad bi jučerašnju presudu dvojici hrvatskih generala preveli na slične događaje u sadašnjosti i bližoj prošlosti, na svakom bi se koraku susretali sa zločinačkim planovima za postizanje određenih državnih ciljeva. Koaliciju koja je okupirala Irak mnogi su prepoznali kao takvu kriuminalnu udrugu, a možda će se u budućnosti isto dogoditi s koalicijom koja preuređuje situaciju u Libiji i Obali Bjelokosti obali", piše u Dnevniku.
Taj list još navodi kako je Haag posijao osjećaj "da je pravednost stvar raspodjele grijeha u skladu s političkim interesima europskih država i SAD-a".
specijal-201012070191004-Suđenje generalima
Vezani članci:
arti-201104150446006 arti-201104160288006 arti-201104150835006 arti-201104150681006 arti-201104150214006