Čak 25.000 ljudi prošle je godine u Njemačkoj pokušalo izbjeći kaznu jer su strahovali da bi istražitelji mogli otkriti njihove oporezive dohotke koje nisu prijavili poreznoj upravi, piše Deutsche Welle. Primjerice, kamate s računa u Švicarskoj, Lihtenštajnu ili Luksemburgu.
Prema njemačkom zakonu, onaj tko takve prihode želi prijaviti nakon propisanog roka, proći će nekažnjeno ukoliko podnese tzv. ''samoprijavu“'' No, kako bi takva prijava zaista i bila priznata, moraju biti ispunjeni vrlo strogi uvjeti "iskrenosti i cjelovitosti".
Rigorozni zakon stvorio vojsku stručnjaka
Upravo zbog rigoroznog pristupa vlasti ovoj proceduri, veliku korist ostvaruje čitava vojska stručnjaka koja građanima pomaže pri podnošenju učinkovite samoprijave. Tako je nastala prava industrija koja bilježi porast zahtjeva od 30 posto. Odvjetnički uredi zapošljavaju timove poreznih savjetnika i stručnjaka za krivično pravo kako bi pokrili sva moguća pitanja klijenata.
Često su ti stručnjaci bivši poreznici koji, zahvaljujući vlastitom radnom iskustvu, vrlo dobro poznaju rad poreznih službenika i istražitelja.
Karsten Randt iz jednog njemačkog ureda zna prioritete:
"Od ključne je važnosti dobra pripremljenost i upotpunjenost dosjea. Ako vam nedostaju dokumenti iz samo jednog perioda u kojem još nije nastupila zastara utaje poreza, čitava samoprijava postaje nevažeća“, kaže Randt. Isto vrijedi i u slučaju ako previdite samo jednu vrstu poreza. Pritom je neophodna stalna koordinacija i potpuna otvorenost između odvjetnika i poreznika.
Usluga 24 sata dnevno
Kako bi sve uspjelo i kako informacije ne bi kasnile, neki porezni savjetnici nude i uslugu 24-satne podrške telefonom. Björn Gercke, koji s partnerom vodi vlastiti ured, zbog hitnih je slučajeva čak prekidao i godišnji odmor.
Gercke ponosno priča o nedavno zaključenom slučaju u kojem je jedan 80-godišnjak bio optužen za utaju poreza u iznosu od osam milijuna eura. Dobio je blagu kaznu od godine dana zatvora uvjetno, bez suđenja. U tom je slučaju jednostavno bilo jako puno teških pravnih pitanja. ''Državno odvjetništvo i sud znali su da bi mnoge optužbe bile teško dokazive''.
Teška artiljerija
On smatra legitimnim koristiti slabe točke suprotne strane.
''Ponekad treba upotrijebiti i tešku artiljeriju'', kaže i pojašnjava što pod tim misli. Naime, to uglavnom znači već ionako preopterećenom pravosuđu podastrijeti jako puno materijala.
No, ekskluzivni know-how za uspješno savjetovanje utajivača poreza košta. Često se obračunava na temelju utrošenog vremena.
"Od tog je posla moguće dobro živjeti“, smješka se odvjetnik Björn Gercke. U ovoj se branši sat često naplaćuje od 300 do 600 eura. A za to prosječni zaposleni Nijemac mora raditi od 18 do 36 sati. U Africi ili Aziji od tog honorara jedna osoba može živjeti otprilike pola godine.
http://www.dw.de/odvjetnici-utajiva%C4%8Da-poreza-doslovno-zatrpani-poslom/a-17507370