'SIGNAL UPOZORENJA' /

Zatvaraju tvrtke, gospodarstvo stagnira: Što se događa u Njemačkoj? 'Presudna će biti dva čimbenika'

U Njemačkoj je prošle godine zatvoreno skoro 200.000 tvrtki. Gospodarska situacija je loša. Stručnjaci su smanjili svoju prognozu gospodarskog rasta za ovu godinu

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

"Za njemačko gospodarstvo će u bliskoj budućnosti presudna biti dva čimbenika: američka carinska politika i vladin financijski paket", objašnjava Monika Schnitzer, predsjednica Vijeća stručnjaka za procjenu ukupnog gospodarskog razvoja, koje se često naziva "Vijećem gospodarskih mudraca". Ono je ove srijede (21.5.) u Berlinu predstavilo svoje aktualno proljetno izvješće, piše Deutsche Welle.

U izvješću se navodi: "Njemačko gospodarstvo se i dalje nalazi u izraženoj fazi slabosti i u posljednje vrijeme ima malo koristi od rasta svjetskog gospodarstva. Američke uvozne carine opterećuju svjetsku gospodarsku aktivnost i globalnu trgovinu robom."

Za izvozničku naciju poput Njemačke to su loše vijesti – posebno s obzirom na već dužu stagnaciju izvoza. Američko tržište izuzetno je važno za njemačke izvoznike: izvoz u SAD prošle je godine iznosio dobrih 161,3 milijarde eura, kako je nedavno objavio Savezni statistički ured. To je činilo 10,4 posto ukupnog njemačkog izvoza i time najveći udio od 2002.

Stagnacija umjesto gospodarskog rasta

Vijeće gospodarskih mudraca je smanjilo svoju prognozu gospodarskog rasta za ovu godinu. Umjesto malog rasta od 0,4 posto – koliko je predviđeno u godišnjem izvješću za 2024. – znanstvenici sada očekuju nulti rast. I Europska komisija je početkom tjedna snizila svoju prognozu za Njemačku, s 0,7 posto na nulu. Njemački BDP ponovno bi trebao rasti za 1,0 posto tek 2026. godine.

Znanstvenici posebno očekuju pozitivne poticaje od financijskog paketa savezne vlade. Promjene Ustava koje su usvojene u ožujku ove godine "pružaju, ako se pravilno iskoriste, prilike za modernizaciju kapitalne imovine i gospodarsko oživljavanje“, navodi se u proljetnom izvješću.

U ožujku su Bundestag i Bundesrat postigli dogovor o ublažavanju ograničenja zaduživanja kako bi se financirali rashodi za obranu, civilnu zaštitu, obavještajne službe i kibernetičku sigurnost. Za sve te izdatke, koji premašuju jedan posto BDP-a, u budućnosti će biti dopušteno zaduživanje. Osim toga, stvoren je posebni fond u iznosu do 500 milijardi eura za obnovu dotrajale infrastrukture u Njemačkoj.

Vijeće stručnjaka sada vidi ključni izazov u tome da se ta sredstva iskoriste tako da doista dovedu do gospodarskog rasta.

U Njemačkoj se zatvara sve više tvrtki

Ove srijede je objavljena i informacija da je u Njemačkoj prošle godine zatvoreno 196.100 tvrtki – što je 16 posto više nego 2023. Te brojke proizlaze iz istraživanja stručnjaka bonitetne kuće Creditreform i Centra za europska gospodarska istraživanja (ZEW). To je najveći broj zatvorenih tvrtki od 2011. – tada su posljedice financijske krize ostavile tragove u njemačkom gospodarstvu.

Ekonomist Creditreforma Patrik-Ludwig Hantzsch kaže: "Prije svega industrijska poduzeća pate zbog visokih troškova energije u proizvodnji, dok istovremeno raste konkurentski pritisak stranih ponuđača.“

Na području IT-a, razvoja proizvoda, ekološke tehnologije i dijagnostike broj zatvorenih tvrtki povećao se za oko četvrtinu – 2024. godine zatvoreno je oko 13.800 poduzeća iz te branše. ZEW-ova stručnjakinja Sandra Gottschalk ističe da bi taj gospodarski sektor zapravo trebao rasti jer se radi o industriji budućnosti. No zbog ozbiljnog nedostatka stručne radne snage tvrtke se natječu za ograničene resurse.

Pogođeno sve više većih poduzeća

Kod zatvaranja se često radi o malim poduzećima u vlasništvu pojedinaca, ali posljednjih godina pogođeno je sve više većih firmi. "To je jasan signal upozorenja za gospodarsku politiku. Mnoge tvrtke sele svoju proizvodnju u inozemstvo, zatvaraju pogone ili uopće više ne ulažu u Njemačku“, upozorava Hantzsch.

Pod zatvaranjem poduzeća se ne podrazumijevaju samo stečajevi, nego i manje ili više svojevoljne obustave poslovanja – primjerice kada vlasnik ne može pronaći nasljednika i želi otići u mirovinu. Osim toga, tu su i slučajevi u kojima je tvrtka još uvijek profitabilna, ali je dugoročna perspektiva loša.

POGLEDAJTE VIDEO: Je li ovo kraj kineskog giganta?

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike