Rekordan rast zaraza koronavirusom u četvrtak je u Njemačkoj zazvonio na alarm, a ministri zdravlja 16 njemačkih pokrajina sastali su se u bavarskom gradu Lindauu kako bi razmotrili potrebne korake.
Broj zaraza koronavirusom u Njemačkoj u zadnja 24 sata zabilježio je novi rekordni rast od 33.949 slučajeva, što je za 172 više nego što je zabilježeno lani u prosincu. To je znatan rast i u odnosu na prošli tjedan kada je zabilježeno 28.037 slučajeva.
I ostale statističke vrijednosti pokazuju alarmantan trend. Sedmodnevna incidencija, koja je glavni indikator za Institut Robert Koch, porasla je na 154,5, dok je prije tjedan dana bila 130,2.
Dodatni razlog za zabrinutost je i porast broj hospitaliziranih, što se smatra ključnim indikatorom za restrikcije prema ukupnoj populaciji.
Pozvali na dostupnost treće doze cjepiva
Bavarska je u međuvremenu pozvala na dostupnost treće doze cjepiva tzv. boostera svim građanima Njemačke, a tamošnji ministar zdravstva Klaus Holetschek kazao je da vlasti moraju ovladati situacijom.
U Njemačkoj je zdravstvena politika u velikoj mjeri prepuštena pokrajinama, iako je vlada kancelarke Angele Merkel nastojala koordinirati politiku u cijeloj zemlji.
"Moramo vrlo jasno razmotriti kako dalje nastaviti", rekao je bavarski ministar na početku susreta koji se po prvi put u više mjeseci održava licem u lice, a ne video vezom.
U središtu razgovora biti će posebice sektor društvene skrbi i problem medicinskih sestara, koje sve više napuštaju bolnice, smanjuju radne sate i prelaze na rad u agencije.
Razmotrit će se mogućnost redovitog testiranja u domovima za starije, s obzirom da je Njemačka do sada tijekom pandemije izbjegavala uvođenje obveznih mjera.
Zabrinutost izazivaju i stope procijepljenosti. Ministar zdravstva Jens Spahn pozvao je u srijedu na primjenu booster doza, pozvavši savezne države da treću dozu ponude svima iznad 60 godina starosti.
Rastuća hospitalizacija
To je u četvrtak ponovio i šef ureda kancelarke Merkel, Helge Braun, koji je u izjavi za tv kanal ZDF posebice ukazao na rastuću hospitalizaciju. Osobito su pod pritiskom bolnice u Turingiji i Saskoj, kazao je Braun dodajući da su stope cijepljenih u ovim saveznim pokrajinama relativno niske.
Prema podacima Instituta Robert Koch od četvrtka, u Njemačkoj je s obje doze cijepljeno 77,4 posto stanovnika starijih od 18 godina, dok je gledano u ukupnoj populaciji cijepljeno 66,8 posto stanovništva.
Njemačka se nalazi u specifičnoj situaciji u kojoj se vlada kancelarke Merkel u odlasku nevoljko upušta u poduzimanje radikalnih mjera, dok istodobno nema znakova da će se pregovori o novoj koalicijskoj vladi, koji su u tijeku, uskoro okončati.
Posebna sjednica u Sloveniji
Slovenska vlada će o teškoj epidemiološkoj situaciji i mogućim mjerama odlučivati u petak na posebnoj sjednici, izjavio je u četvrtak glasnogovornik vlade Jelko Kacin.
Premda se nakon rekordno zabilježene zaraze odluka o pooštravanju mjera očekivala na današnjoj redovnoj sjednici, Kacin je izjavio da će posebna zatvorena sjednica na tu temu biti održana u petak na Brdu kod Kranja.
Raspravljat će se o ocjeni sadašnjeg stanja, očekivanju u idućim danima, te mjerama koje je potrebno primijeniti u najkraćem roku, kazao je Kacin novinarima nakon sjednice vlade.
Dodao je kako vlada očekuje da će se trenutnoj situaciji prilagoditi i primarno zdravstvo, te omogućiti i organizirati cijepljenje protiv Covida-19 u jutarnjim i popodnevnim satima idućih dana, uključujući subotu i nedjelju. Za visok broj novozaraženih zadnjih dana odgovorni su oni koji se odbijaju cijepiti, rekao je Kacin.
Broj zaraza eksponencijalno raste
Zadnjih dana broj zaraza u Sloveniji eksponencijalno raste, a u zadnja 24 sata je broj potvrđenih infekcija iznosio rekordnih 4511 slučajeva, dok se broj hospitaliziranih popeo na 735 oboljelih, s ocjenama da bi se taj trend mogao nastaviti do kraja mjeseca.
Četrnaestodnevna incidencija novih slučajeva na sto tisuća stanovnika iznosi 1518, pa Slovenija ostaje u europskoj "tamnocrvenoj" zoni, a broj aktivnih slučajeva premašio je 32 tisuće.
Vlada Janeza Janše ovih je dana zanijekala da planira "potpuni lockdown", ali je potvrdila da je situacija vrlo ozbiljna i da će zaoštriti mjera kako bi se rast epidemije ograničio.