ZAŠTO JE, ZAPRAVO, PAO 'BASTI FANTASTI' /

U politiku krenuo sa 16, nazivali su ga 'čudom' i 'Svetim Sebastianom'. A onda su tužitelji upali u ured stranke...

Image
Foto: Profimedia

U austrijskoj politici Sebastian Kurz dočekan je kao 'čudo od djeteta', a sada je podnio ostavku zbog plaćanja medija za lijepo pisanje. Donosimo biografiju i politički profil Sebastiana Kurza

11.10.2021.
19:30
Profimedia
VOYO logo

Konzervativni austrijski kancelar Sebastian Kurz, osumnjičen da je umiješan u korupcijsku aferu, predao je u subotu navečer ostavku usred nove političke krize koja je zahvatila tu srednjoeuropsku zemlju.

"Bilo bi neodgovorno da upadnemo u višemjesečni kaos i u slijepu ulicu", rekao je pred novinarima u Beču, dodajući da se povlači radi "stabilnosti" zemlje i odbijajući "lažne optužbe". "Želim prepustiti mjesto drugome kako bih spriječio kaos", rekao je, dodajući da je za svog nasljednika predložio ministra vanjskih poslova Alexandera Schallenberga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još prošle srijede austrijsko državno odvjetništvo izvijestilo je da je protiv Kurza pokrenulo istragu zbog korupciju, a 35-godišnji kancelar je tvrdio da se radi o izmišljenim optužbama. Kurza se sumnjiči da se od 2016. do 2018. koristio vladinim novcem kako bi osigurao povoljno pisanje o svojoj stranci u medijima. Kurz zajedno s devetero osumnjičenika i tri organizacije obuhvaćeni su istragom za nekoliko prekršaja u vezi s tom aferom.

Sumnja se da je od 2016. godine, kada je Kurz bio austrijski ministar vanjskih poslova s ambicijom postati predsjednik stranke, i kasnije kada je već postao kancelar, Ministarstvo financija plaćalo reklame u novinama u zamjenu za bolje rezultate u objavljenim anketama i "lijepo pisanje" o kancelaru. Iako je odbijao optužbe, Kurz je, na kraju, ipak podnio ostavku, no mnogi analitičari kažu da tu nije kraj njegovoj karijeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KORUPCIJSKI SKANDAL /

Sebastian Kurz podnio je ostavku na mjesto kancelara: 'Ova zemlja je važnija od mene'; Državno odvjetništvo ga istražuje

Image
KORUPCIJSKI SKANDAL /

Sebastian Kurz podnio je ostavku na mjesto kancelara: 'Ova zemlja je važnija od mene'; Državno odvjetništvo ga istražuje

Strelovit uspon u Narodnoj stranci

Kada je prvi puta osvojio vlast, mladog konzervativnog kancelara, mediji su "kitili" epitetima "Čudo od djeteta", "Basti Fantasti" i "Mesija". U tom trenutku, 2017. sa samo 31-godinom Kurz je postao najmlađi demokratski izabrani lider jedne države u svijetu. U svoje četiri kancelarske godine, promijenio je dva koalicijska partnera - prvu Vladu stvorio je s krajnjom desnicom, a ovu drugu, sa Zelenima koji su prošlog tjedna inzistirali na njegovoj ostavci.

Kurz se rodio 27. kolovoza 1986. godine u Beču i bio je jedino dijete u obitelji. Vrlo se rano aktivirao u politici, već sa 16 godina, a izabrao je konzervativnu Austrijsku narodnu stranku, kojoj je na čelu od 2017. godine. Nakon mature 2004. godine i odrađivanja obveznog vojnog roka, upisao se na studij prava na Bečkom sveučilištu. No, od studija je odustao zbog zova aktivne politike.

U Mladež Austrijske narodne stranke uključio se 2003. godine, a pet godina kasnije postaje i predsjednik ogranka Mladeži u Beču. 2010. ulazi u Gradsko vijeće Beča, a već godinu kasnije je imenovan državnim tajnikom u Ministarstvu za socijalnu integraciju. Nakon izbora 2013. imenovan je na funkciju ministra vanjskih poslova što ostaje do kancelarskog mandata 2017.

'Hagiografija Svetog Sebastijana'

Prvi značajniji politički potez koji se veže za Kurza je uzimanje zasluga za zaustavljanje velikog balkanskog izbjegličkog vala 2016. godine. Tada je mladi austrijski konzervativac bio pun hvale za politike mađarskog lidera Viktora Orbana i njegovu politiku dizanja ograda i žica na granici. Na čelo stranke došao je kao novo lice na valu kritike tradicionalnih političara, a potom ju je transformirao na način "stranka, to sam ja", odnosno imidž stranke se bazirao na njegovom imidžu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmah je prekinuo koaliciju s lijevo-centrističkim SPD-om, izazvao prijevremene izbore, nakon kojih dolazi na čelo Austrijske vlade. Prepoznatljivu vanjštinu dala mu je gelirana kosa, a njegovi su pristaše posebno isticali njegovu mladost i aktivnost, ali na udaru izrugivanja na društvenim mrežama našla se njegova biografija napisana u neuobičajenom stilu u kojoj je stajalo da je prve riječi progovorio sa "12 mjeseci" i hvalila se njegova hrabrost u adolescentskoj dobi. Mnogi su taj uradak nazvali "Hagiografija Svetog Sebastijana".

Ibizagate

Njegova koalicija s krajnje desnom Slobodarskom strankom raspala se 2019. godine kada ju je pogodio žestoki skandal nazvan "Ibizagate". Zbog te je afere bivši predsjednik Austrijske vlade Heinz-Christian Strache osuđen na uvjetnu kaznu od 15 mjeseci zatvora jer je u zamjenu za donacije i odmor na jahti pokušao promijeniti zakone u korist privatne bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Vlasnik bolnice osuđen je na 12 mjeseci zatvora uvjetno. Koalicija se raspala kada je u austrijskim medijima objavljena snimka pijanog Strachea na odmoru na španjolskom otoku Ibiza gdje je razgovarao s atraktivnom ženom koja mu se predstavila kao bogata nećakinja ruskog oligarha koji želi investirati u Austriju. Obećali su mu da će financirati kampanju u zamjenu za obećanje da će privatna bolnica dobiti na javnom natječaju, ako on uđe u Vladu. Nakon tog skandala, Kurz je postao prvi austrijski kancelar nakon 2. svjetskog rata kojemu je u parlamentu izglasano nepovjerenje pa se krenulo u nove izbore.

Za mnoge iznenađujuće, na njima je Kurz još povećao rezultat svoje stranke, tako što je privukao nezadovoljne glasače "slobodara" te je za "manjeg partnera" izabrao Zelene. To je bila prva takva koalicijska Vlada u Austriji. Najviše problema u vladanju izazivalo mu je protivljenje Zelenih jednoj od glavni njegovih politika - borbi protiv imigranata. Upravo su Zeleni napravili najveći pritisak prošlog tjedna kako bi Kurz podnio ostavku nakon najnovijeg skandala. Zamjenik kancelara i vođa Zelenih Werner Kogler prošlog petka zatražio je od "narodnjaka" da predlože novog kancelara jer "Kurz više ne može biti na toj poziciji". Ranije ove godine, Zeleni su stali uz Kurza kada su tužitelji objavili da Kurza istražuju zbog davanja lažnih iskaza parlamentarnim odborima u nekoliko slučajeva.

Mini-diktator

Mnogi su mladog austrijskog kancelara u prošlosti označavali kao "mini-diktatora" te da vodi stranku kao "one-man show". Dok su neki od njegovih podržavatelja voljeli ga uspoređivati s, također, mladim francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, njegovi kritičari više ustraju na tome da je sličan mađarskom premijeru Viktoru Orbanu.

Kurz je tijekom svojeg mandata bojkotirao UN-om pakt za migracije, smanjivao je izdvajanja za tražitelje azila i pokrenuo druge anti-imigrantske politike. U isto vrijeme, on je oprezno gradio svoj imidž proeuropskog političara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je podnio ostavku, mnogi analitičari smatraju kako to nije kraj Sebastiana Kurza u austrijskom politici. Prema posljednjim informacijama, on planira ostati na čelu najjače austrijske stranke i preuzeti njezin klub u parlamentu. Mnogi kažu da će tako po svemu ostati kancelar, osim po nazivu. Njegov nasljednik na kancelarskom mjestu, Alexander Schallenberg je njegov vjeran suradnik još od vremena kada je 2013. godine postao austrijski ministar vanjskih poslova pa je jasno da će mu ostati veliki utjecaj i u uredu predsjednika Vlade.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo