Središnji državni ured za potragu za zločincima iz nacionalsocijalističkog režima obilježava u ponedjeljak u Ludwigsburgu 60. godišnjicu postojanja, a 73 godine nakon završetka Drugog svjetskog rata ured i dalje traga za ratnim zločincima.
Uglavnom ne dolazi do procesa
„Svake godine naš ured državnom odvjetništvu proslijedi oko 30 slučajeva“, rekao je voditelj Središnjeg ureda saveznih pokrajina za rasvjetljavanje nacionalsocijalističkih zločina Jens Rommel povodom 60. obljetnice.
Kako je nadalje rekao Rommel, osumnjičeni su mahom u dubokoj starosti pa uglavnom ne dolazi do procesa.
Suočavanje s pravdom
Njemačka ministrica pravosuđa Katarina Barley je unatoč, malom postotku slučajeva koji zaista dospiju pred sud, rad ove službe ocijenila izuzetno važnim.
„Za žrtve i njihove potomke je važno da vide da država i dan danas lovi počinitelje i izručuje ih pravosudnoj vlasti. Pa čak ako i osuđeni ne odlaze ne odsluženje kazne, Holokaust je zločin takvih razmjera da su svi koji na sebi nose osobnu krivnju moraju suočiti s pravdom“, zaključila je Barley.
Na udaru kritika
U 60 godina rada ove ustanove ona se često nalazila na udaru kritika zbog dugogodišnje neučinkovitosti. Godine 2004. je izbio skandala kada se otkrilo da su mnogi djelatnici ovog ureda prvim razredom nekoliko puta putovali u Južnu Ameriku u svrhu potrage za skrivenim zločincima, iako se znalo da je većina njih već odavno mrtva.
Služba se uglavnom bavila počiniteljima iz tzv. drugog reda, pri čemu se uglavnom radilo o pripadnicima specijalnih jedinica SS.