U Beogradu otkriven spomenik Gavrilu Principu, omiljenom 'krivcu' za Prvi svjetski rat

Image
Foto: AFP, ANDREJ ISAKOVIC

U Beogradu je u nedjelju navečer otkriven spomenik Gavrilu Principu, atentatoru na austrougarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda u Sarajevu 1914.

29.6.2015.
7:31
AFP, ANDREJ ISAKOVIC
VOYO logo

Otkrivanju spomenika u parku pored zgrade srbijanske vlade nazočili su predsjednici Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske Tomislav Nikolić i Milorad Dodik, te nekoliko tisuća građana, a srbijanski šef države poručio je da je Princip bio "nositelj ideje oslobođenja od ropstva, koja je tada kružila Europom".

Nikolić je prigodu otkrivanja spomenika Gavrilu Principu iskoristio i za poruke vezane za aktualne političke događaje u regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako je Winston Churchill u svojoj knjizi ‘Nepoznati rat’ napisao da je Princip umro u zatvoru, a da spomenik koji su njegovi sunarodnjaci podigli slavi njegov i njihov zločin i genocid, onda ne čudi i prijedlog rezolucije o Srebrenici, kojim bi od danas simbol zločina bila samo Srebrenica", rekao je Nikolić.

Srbijanski šef države istaknuo je i da neće dozvoliti vrijeđanje Srba ubijanih u Jasenovcu, Staroj Gradiški, Jadovnom, te strijeljanih tijekom njemačke okupacije u Kraljevu, Kragujevcu i Novom Sadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Principi slobode'

"Gavrilo Princip u Srbiji nije imao spomenik, a ništa nije slučajno. Čekalo se da o tome odlučuju ljudi koji žive po njegovim principima slobode, neovisnosti, zajedništva, čekalo se da u Srbiji o Principu odlučuju oni koji ne bi rušili njegov spomenik da je, kojim slučajem, do sada bilo hrabrosti da bude podignut", istaknuo je Nikolić.

Komentirajući odnos prema spomeniku Gavrilu Principu u Sarajevu, koji je "postavljan, rušen i mijenjan", Nikolić je rekao da spomenik Principu "nije služio kulturi sjećanja i utemeljenim povijesnim vrijednostima".

On kaže da se danas u tobožnjim povijesnim tumačenjima stavlja "znak apsolutne povezanosti između sarajevskog atentata i Prvog svjetskog rata, kao pokušaj amnestije agresora i okrivljavanja napadnutog".

Po Nikolićevom tumačenju "rata bi bilo, što se Austrougarske i Njemačke tiče, i bez Vidovdana u Sarajevu 1914. godine, i bez Principa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Suvremeni uvjeti tlačenja'

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske koja je donirala statuu Gavrila Principa Srbiji, poručio je da "srpski narod ne želi biti potlačen u novim suvremenim uvjetima tlačenja, već želi graditi partnerstvo i mir sa svima".

Dodik je naglasio da su "Srbi veliki narod" koji je "mogao u svojoj povijesti napraviti dvije države, jednu Republiku Srbiju i drugu - Republiku Srpsku".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Identična statua Gavrila Principa je na 100. obljetnicu atentata postavljena u Istočnom Sarajevu, dijelu grada koji je po Daytonskom sporazumu pripao entitetu Republika Srpska.

Spomen ploča Gavrilu Principu u Sarajevu posljednjih je godina nekoliko puta skidana i postavljana na mjestu atentata, ali s različitim tekstom o tom povijesnom događaju koji se smatra povodom za početak Prvog svjetskog rata.

HINA/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo