'STRANAC JEDNAKO KRIMINALAC' /

Trojica stranaca tuže Japan zbog rasizma: 'Policija me ispitala najmanje 70 puta u 22 godine'

Image
Foto: Profimedia

'Postoji vrlo jasna slika da je stranac jednako kriminalac', rekao je muškarac rođen u Pakistanu koji u Japanu živi već 20 godina gdje je pohađao i školu i tečno govori japanski

30.1.2024.
11:08
Profimedia
VOYO logo

Trojica stanovnika Japana rođena u inozemstvu tužila su vlasti te zemlje zbog navodnog rasnog profiliranja. Tvrde da su patili zbog opetovanih policijskih ispitivanja zbog svog izgleda, javlja BBC.

"Postoji vrlo jaka slika da je 'stranac' jednako 'kriminalac'", rekao je novinarima Syed Zain rođen u Pakistanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužbom koju su podnijeli žele potvrditi da je rasno profiliranje nezakonito, a tužitelj traži odštetu od 20 tisuća dolara. Ovo je prva takva tužba u Japanu, tvrdi odvjetnik muškaraca Motokiju Taniguchi.

'Došlo je vrijeme da se preispitaju policijska ispitivanja'

Zain, koji je japanski državljanin rođen u Pakistanu, živi u Japanu već dva desetljeća. U Japanu je pohađao školu i tečno govori japanski. Rekao je medijima da ga je policija često zaustavljala, ispitivala i pretraživala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Došlo je vrijeme da se preispita način na koji se provodi policijsko ispitivanje", poručio je.

Image
MJEŠTANI ZGROŽENI /

Sramotan rasistički skandal? Objesili lutku migranta kod Rijeke pa je skinuli: 'Obrijat ćemo ga i vratiti gore'

Image
MJEŠTANI ZGROŽENI /

Sramotan rasistički skandal? Objesili lutku migranta kod Rijeke pa je skinuli: 'Obrijat ćemo ga i vratiti gore'

UN definira rasno profiliranje kao "proces u kojem se provedba zakona oslanja na generalizacije temeljene na nečijoj rasi, boji kože, podrijetlu ili nacionalnom ili etničkom podrijetlu, a ne na objektivnim dokazima o ponašanju pojedinca, kako bi podvrgnula ljude zaustavljanju, detaljnim pretragama, provjerama identiteta i istrage, ili za donošenje odluke da je pojedinac bio uključen u kriminalnu aktivnost".

'Policija me ispitala najmanje 70 puta u 22 godine'

Još jedan od tužitelja, Matthew, koji je indijskog podrijetla i ima stalni boravak u Japanu, tvrdio je da ga je policija ispitivala najmanje 70 puta otkako je stigao u Japan 2002. godine. Rekao je da sada izbjegava izlaske, izvijestio je list The Manichi.

"Nikada nisam znao što je socijalno povlačenje do nedavno… Osjećam se kao da se svaki put kad završim s poslom skrivam u svojoj kući", rekao je. Izvješća kažu da je odbio dati svoje prezime iz straha od uznemiravanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maurice, Afroamerikanac sa stalnim boravkom u Japanu, rekao je novinama da su ga ispitivali i "obični Japanci", uključujući neke koji su ga pitali je li prekoračio vizu.

"Čak i ako izgubimo želim da ljudi shvate da je to svakodnevica i da moramo učiniti nešto da to spriječimo za buduće generacije", rekao je novinarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trojica muškaraca podnijela su svoj slučaj protiv Nacionalne policijske agencije, gradske vlade Tokija i vlade prefekture Aichi na okružnom sudu u Tokiju.

Američko veleposlanstvo upozoravalo na rasno profiliranje

Tužbe za rasizam podignute su nakon što je u fokus javnosti dospjela rasprava "što znači biti Japanac". Naime, manekenka rođena u Ukrajini prošlog tjedna okrunjena je za Miss Japan. Neki njezinu pobjedu vide kao znak različitosti, a drugi kažu da ne izgleda onako kako bi "Miss Japana trebala izgledati."

U prosincu 2021. godine američko veleposlanstvo u Tokiju upozorilo je građane na "sumnju da japanska policija rasno profilira" strance.

"Američko veleposlanstvo primilo je izvješća o strancima koje je japanska policija zaustavila i pretražila zbog incidenata za koje se sumnjalo da su rasno profilirana. Nekoliko ih je privedeno, ispitano i pretraženo", objavljeno je tada na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Puno je nejasnoća oko rasističkog napada u Dupcu, a policija o svemu šuti: I nije to prvi ovakav napad

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo