Njemačka u subotu obilježava 30. godišnjicu pada Berlinskog zida. Taj povijesni dan ujedno je označio početak kraja socijalizma u Europi. Iako Njemačka slovi za jednu od narazvijenijih zemalja na svijetu, razlike u njezinu glavnom gradu i danas su vidljive.
Istočni Berlin - monumentalne zgrade i široke avenije podsjetnik su na život iza željezne zavjese. Trideset godina nakon pada Berlinskog zida neki su detalji ostali isti. Socijalizma više nema - police trgovina su pune, ali zastarjele.
"Ako upoznate ljude starije od 50 godina, da, razlika još postoji. Kakva? Ne govore engleski ako su na istoku, na zapadu govore i moderniji su", rekao je David iz Berlina.
"Ne trebamo vize za, mislim, 150 zemalja. Možemo slobodno putovati. Imamo demokraciju i slobodu u usporedbi s drugim zemljama", kazao je Wolfgang iz Berlina.
"Postoje razlike u plaćama"
Deset kilometara dalje, u središtu zapadnog Berlina - druga priča. Arhitektura je modernija, a izlozi luksuzniji.
"Postoje razlike u plaćama. Glavni razvoj je dobar, ali razlike su u detaljima", rekao je Thomas koji živi u Berlinu.
"Primjerice, kada uđete u trgovinu, mnogo su ljubazniji, to se promijenilo. Inače, kada biste ušli u trgovinu, govorim o onome prije samo 5 godina, ljudi bi bili suzdržaniji", objasnio je Henry iz Berlina.
Danas je ovdje najaktualnije pitanje tko bolje živi.
Razlika u standardu između istočnog i zapadnog Berlina najbolje se može objasniti na primjeru boce vode. Ona na zapadu stoji euro i osamdeset centi, a na istoku upola manje.
Ilegalni prelazak preko Zida nekad se skupo plaćao, a i 30 godina poslije, njegovi ostaci prodaju se kao suveniri.
"Danas prodajemo dijelove Zida, ali boja nije na svima prava. Možete kupiti i komade s originalnom bojom, a prodajemo i dijelove unutrašnjosti zida", objašnjava prodavačica suvenira Hanna.
U doba podjele Berlin je imao dva televizijska tornja, dvostruka kazališta, dva zoološka vrta i dva nogometna kluba. I danas se natječu tko će biti bolji, ali s istom idejom: da se podjele više nikad ne ponove!