Najmanje sedmero osoba je poginulo, a 21 osoba je nestala nakon što se na Dunavu, u Budimpešti, prevrnula turistička riječna brodica s južnokorejskim turistima, javlja Reuters. Kako piše BBC, na brodu su bila 33 putnika i dvoje članova posade kada se sinoć oko 22 sata sudario s drugim brodom i potonuo. Brodica je bila privezana u blizini zgrade mađarskog parlamenta kada ju je udarilo drugo turističko plovilo. Svi poginuli putnici bili su državljani Južne Koreje.
"Ne usuđujem se reći da nema nade, rekao bih da su minimalne šanse da će biti još preživjelih", rekao je Pal Gyorfi, glasnogovornik mađarske Hitne službe.
Olupinu će na površinu izvući brod dizalica, ali se još uvijek ne zna kada će početi izvlačenje. Olupina broda nalazi se na dnu Dunava, nekoliko metara od mosta Margaret. Zbog slabe vidljivosti, jakih struja i visokog vodostaja, roniocima je gotovo nemoguće doći do potonulog broda.
Vodostaj Dunava porastao je zbog jakih kiša, uzrokujući snažne struje. Brod "Sirena", s dvije palube i kapaciteta od 45 ljudi, bio je privezan u blizini zgrade mađarskog parlamenta i navodno ga je pogodilo drugo turističko plovilo, a zatim se prevrnuo na rijeci, koja je preplavljena jakim strujama nakon oluje u Budimpešti.
Iz rijeke je do sada izvučeno 14 ljudi, prenosi Independent, od kojih je osmero poginulo. Dužnosnici kažu kako se najmanje 19 osoba još uvijek vodi kao nestalo. Nekoliko ljudi je odvedeno u bolnicu, a barem jednu osobu moralo se oživljavati. Ministarstvo vanjskih poslova Južne Koreje potvrdilo je kako je nestalo 19 Korejaca i dodalo kako vlada planira poslati tim dužnosnika u Mađarsku, dodajući kako će biti omogućeno savjetovanje za obitelji žrtava.
Snimka nesreće
Mađarski mediji objavili su snimku trenutka nesreće koju je zabilježila kamera s obližnjeg hotela.
Reuters je u jednom trenutku pisao o osam poginulih, što je informacija koju je prenio i Net.hr. Informacija Reutersa je nakon toga revidirana na sedam poginulih.