Američka ekonomija zbog krivotvorenih proizvoda svake godine gubi oko 250 milijardi dolara. I u drugim zemljama šverceri lažnjacima rade veliku štetu državnim blagajnama i varaju kupce.
Nažalost, teško je otkriti i ući u trag krivotvoriteljima, pa tako i oduzeti takvu robu. U 2012. tako je zaplijenjeno oko 1,26 milijardi dolara vrijednih krivotvorina u SAD-u. Uglavnom se tu radi o krivotvorenim torbama i novčanicima, satovima i nakitu, te odjeći i različitom priboru. Vrijednost torbi i novčanika zaplijenjenih u 2012. godini porasla je za 142 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Prije 10 godina, većina krivotvorene robe stizala je iz inozemstva u velikim kontejnerima, a zatim se prodavala širom zemlje. Uvođenjem online šopinga taj broj je narastao. Krivotvoritelji putem online prodaje proizvod šalju direktno kupcima, što je mnogo teže pratiti i istraživati. Za borbu protiv nove tehnike SAD je priskočio zatvaranju web stranica koje olakšavaju te transakcije.
Najviše krivotvorina stiže iz Kine budući da je tamo proizvodnja najjeftinija. Među najčešće krivotvorenim proizvodima koji se nalaze na američkom tržištu su torbe, satovi, odjeća i obuća, elektronički materijal...
Igračke
Na posljednjem mjestu nalaze se igračke koje zauzimaju 1 posto od ukupnog broja krivotvorene robe na tržištu. U 2012. američka vlada je zaplijenila igračaka u vrijednosti oko 13,6 milijuna dolara. Vrijednost zaplijenjenih igračaka koje dolaze iz Kine je 10,5 milijuna dolara. U posljednje vrijeme povećala se zapljena krivotvorenih dječjih bicikala.
Razne modne marke
U 2012. godini zaplijenjeno je više od 26 milijuna dolara krivotvorenih raznih modnih marki. Oko 7,3 milijuna zapljena odnosi se na robu porijeklom iz Kine, a 3 milijuna iz Hong Konga.
Računala i računalna oprema
Vrijednost zapljene krivotvorenih računala i računalne opreme u 2012. veća je za 50 posto u odnosu na 2011. Više od 90 posto zaplijenjenih računala i računalne opreme potječe iz Kine i Hong Konga.
Optički mediji, CD-i, DVD-i...
Predstavljaju samo 3 posto od vrijednosti svih oduzetih predmeta u 2012., u kojoj je bilo 2.900 zapljena, što je po tom kriteriju treći najčešće oduzimani krivotvoreni predmet za razliku od 2011. kad je bio na drugom mjestu, nakon odjeće i opreme.
Lijekovi i kozmetika
Čak 83 milijuna dolara vrijedne robe koja uključuje lijekove i kozmetiku zaplijenjeno je u 2012. Zemlje iz kojih na tržište dolaze upravo ovi proizvodi su Kina i Indija.
Obuća
Zaplijenjeno je više od 103 milijuna dolara vrijedne obuće u 2012. prilikom 1.900 zapljena. Većina zaplijenjene obuće je sportska, dok raste broj cipela za svečane prigode.
Elektronika i elektronički dijelovi
Potrošačka elektronika predstavlja 8 posto od ukupne vrijednosti predmeta oduzetih u 2012. u odnosu na 10 posto u prethodnoj godini. Procjenjuje se da je vrijednost potrošačke elektronike podrijetlom iz Kine 71,5 milijuna dolara. Oduzimanje smartphonea i tableta je poraslo u posljednjih nekoliko godina.
Odjeća i oprema
Krivotvorena odjeća i dodaci čine većinu oduzetih predmeta u 2012., s više od 7.800 zapljena. Roba u vrijednosti većoj od 97 milijuna potječe iz Kine.
Satovi i nakit
Vrijednost satova i nakita zaplijenjenih u 2012. je oko 187 milijuna dolara u odnosu na 173 milijuna dolara u 2011. Broj zapljena satova i nakita od strane CBP-a porastao je na 2.197 u 2012., u odnosu na 1.491 zapljenu u 2011. Zemlja najodgovornija za krivotvorenje predmeta je Kina. Osim toga, 98 posto krivotvorenih predmeta krijumčarenih iz Singapura su satovi i nakit, a vrijednost je 9,2 milijuna dolara.
Torbe i novčanici
Na prvom mjestu, i to s 40 posto od ukupnog broja krivotvorene robe, su torbe i novčanici. Od približno 511 milijuna dolara vrijednih torba i novčanika oduzetih u 2012., više od 446 milijuna dolara je vrijednost krivotvorenih novčanika i torbi koji su proizvedeni u Kini.