To se smatra svojevrsnom 'tihom revolucijom' koja izaziva ogromne promjene u sastavu visokoobrazovane svjetske populacije.
SAD i Europa sve više zaostaju
Već desetljećima Sjedinjene Američke Države imaju najveći postotak studenata i vodeće su na svjetskom 'tržištu fakultetskih diploma'. Primjerice, na globalnoj razini gotovo trećina ljudi s diplomama u dobi od 55 do 64 godine američki su državljani.
Međutim, to se drastično mijenja s dolaskom mlađih generacija, pa je brojem diplomaca Kina pretekla SAD i zemlje Europske unije.
Do 2030. imat će 300 posto više diplomaca
Taj će jaz vremenom bivati sve veći, a prema najopreznijim procjenama u Kini će broj stručnjaka s fakultetskim diplomama u dobi od 25 do 34 godina do 2030. godine narasti za čak 300 posto.
S druge strane, u SAD i Europi taj bi porast do 2030. trebao biti najviše 30 posto.
Mladim je Amerikancima najveći problem priuštiti si studiranje, dok je najveći problem u Europi činjenica da se sveučilišta ne šire, kao i to što im je onemogućeno da se organiziraju kao profitabilne ustanove. U isto vrijeme, Kina pokazuje u sferi visokog obrazovanja pokazuje strahovit rast, ne samo kvantitativno, nego i kvalitativno.