Potpredsjednik Irana Mohammad Mokhber (68) koji je jutros u priopćenju objavljenom na društvenim mrežama i na televiziji potvrdio smrt predsjednika Ebrahima Raisija u helikopterskoj nesreći na temelju ustava postaje privremeni predsjednik.
Mokhber je dio tročlanog vijeća, s predsjednikom parlamenta i šefom pravosuđa, a od njega se kao od privremenog predsjednika očekuje da organizira nove predsjedničke izbore u roku od 50 dana od predsjednikove smrti.
Mokhber se, kao i Raisi, smatra bliskim vrhovnom vođi Aliju Khameneiju, koji ima posljednju riječ u svim državnim pitanjima. Mokhber je postao prvi potpredsjednik 2021. kada je Raisi izabran za predsjednika.
Bio je dio tima iranskih dužnosnika koji su posjetili Moskvu u listopadu i pristali isporučiti projektile i bespilotne letjelice ruskoj vojsci.
Mokhber je prethodno bio na čelu Setada, investicijskog fonda povezanog s vrhovnim vođom. Taj fond, koji je nastao radi prodaje nekretnina napuštenih nakon Islamske revolucije 1979. i upravljanja tim nekretninama, na američkoj je crnoj listi od 2013. godine.
Europska unija je 2010. uključila je Mokhbera na popis pojedinaca i subjekata koje je sankcionirala zbog navodne umiješanosti u "aktivnosti nuklearnih ili balističkih projektila". Dvije godine potom uklonila ga je s popisa.
Iranski predsjednik Ebrahim Raisi poginuo u padu helikoptera
Iranski predsjednik Ebrahim Raisi, tvrdolinijaš kojeg se dugo smatralo mogućim nasljednikom vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija, poginuo je u padu helikoptera u planinskom području blizu granice s Azerbajdžanom, rekli su dužnosnici i državni mediji u ponedjeljak.
Olupina helikoptera koji se srušio prevozeći Raisija i ministra vanjskih poslova Hoseina Amir-Abdolahiana pronađena je rano u ponedjeljak nakon potrage po nevremenu.
Državna televizija je objavila da snimke s mjesta događaja koje prikazuju helikopter koji se sudario s vrhom planine, no nema službenih informacija o uzroku pada. Državna novinska agencija IRNA je rekla da je Raisi letio helikopterom Bell 212 američke proizvodnje.
Raisi (60) izabran je za predsjednika 2021., a otkako je stupio na dužnost, postrožio je zakone o ćudoređu, nadgledao krvavo gušenje protuvladinih prosvjeda i zauzeo tvrd stav u pregovorima sa svjetskim silama o iranskom nuklearnom programu.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei, koji ima konačnu riječ u pitanjima vanjske politike i iranskog nuklearnog programa, smirivao je Irance govoreći da neće biti poremećaja u državnim poslovima.
Spasilačke ekipe su se preko noći borile s nevremenom i teškim terenom kako bi došle do olupine u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak.
"Kada je otkriveno mjesto nesreće, nisu utvrđeni znakovi života kod putnika helikoptera", rekao je čelnik iranskog Crvenog polumjeseca Pirhosin Kolivand za državnu televiziju.
Nacionalna televizija i prije je prekinula svoj redovni program kako bi emitirala molitve koje se za Raisija održavaju diljem zemlje.
Objavljeni video prikazuje spasilačku ekipu kako se u sjajnim jaknama i sa svjetiljkama na glavama okupila oko uređaja za navigaciju dok su usred nevremena u mrklom mraku pretraživali planinsko područje.
Nekoliko zemalja je izrazilo zabrinutost i ponudilo pomoć.
Bijela kuća je objavila da je američki predsjednik Joe Biden upućen u izvješća o padu. Kina je kazala da je duboko zabrinuta. Europska unija je ponudila satelitsko mapiranje terena.
Do pada zrakoplova je došlo u vrijeme rastućeg nezadovoljstva u Iranu zbog niza političkih, socijalnih i gospodarskih kriza. Iranski klerikalni vođe suočavaju se s međunarodnim pritiskom zbog svog spornog nuklearnog programa i jačanja vojnih veza s Rusijom tijekom rata u Ukrajini.
Otkako je iranski saveznik Hamas napao Izrael 7. listopada, što je dovelo do izraelskog napada na Gazu, sukobi s proiranskim skupinama izbili su diljem Bliskog istoka.
U iranskom političkom sustavu, podijeljenom na klerikalni establišment i vladu, Raisijev 85-godišnji mentor Hamenei, vrhovni vođa od 1989., ima moć donošenja odluka glede svih važnijih politika.
Mnogi su godinama vidjeli Raisija kao kandidata koji bi mogao naslijediti Hameneija, koji je odobravao Raisijeve ključne politike. Raisijeva pobjeda na izborima 2021. dovela je sve grane vlasti pod kontrolu tvrdolinijaša nakon što je osam godina predsjednik bio pragmatist Hasan Ruhani i nakon što je dogovoren nuklearni sporazum sa svjetskim silama, uključujući Washington.
Međutim, Raisijev položaj je možda oslabljen prosvjedima protiv klerikalne vlasti i neuspjehom da se popravi iransko gospodarstvo pogođeno zapadnim sankcijama.
Raisi je bio na granici s Azerbajdžanom u nedjelju kako bi otvorio branu Qiz-Qalasi, zajednički projekt dviju zemalja. Azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev, koji je rekao da je prethodno Raisiju uputio "prijateljski pozdrav", ponudio je pomoć pri spašavanju.
POGLEDAJTE VIDEO: