'TEHERANSKI MESAR' /

Tko je bio Ebrahim Raisi? Tvrdolinijaš koji bi 'bio umiješan u sve što se događa u Izraelu'

Image
Foto: Profimedia

Alistair Bunkall tvrdi da je predsjednik bio "glavna figura u iranskom političkom i vjerskom društvu"

20.5.2024.
7:37
Profimedia
VOYO logo

Helikopter koji je prevozio iranskog predsjednika srušio se tijekom lošeg vremena u nedjelju, a danas je potvrđena smrt Ebrahima Raisija. Tko je bio Ebrahim Raisi, vođa koji se suočio sa sankcijama SAD-a i drugih zemalja zbog svoje umiješanosti u masovna pogubljenja zatvorenika 1988.?

Kako piše Sky News. 63-godišnji predsjednik, koji je u helikopteru bio zajedno s ministrom vanjskih poslova i još dvije ključne iranske osobe kada se njihov helikopter srušio, putovao je krajnjim sjeverozapadom Irana nakon posjeta Azerbajdžanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raisi je bio tvrdolinijaš i bivši šef pravosuđa za kojeg su neki sugerirali da bi jednog dana mogao zamijeniti vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hameneija. Zbog njegove uloge u osuđivanju tisuća političkih zatvorenika na smrt 1980-ih, dobio je nadimak Teheranski Mesar dok je sjedio u takozvanom Povjerenstvu za smrt, zbog čega ga je tada sankcionirao SAD.

Istovremeno cijenjena i kontroverzna osoba, Raisi je podržavao sigurnosne službe zemlje dok su slamale pobune, uključujući i onu nakon smrti Mahse Amini 2022. - žene koja je umrla nakon uhićenja zato što navodno nije pravilno nosila hidžab - i prosvjede diljem zemlje koji su uslijedili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U višemjesečnoj sigurnosnoj akciji ubijeno je više od 500 ljudi, a više od 22.000 ih je privedeno. U ožujku je istražni odbor Ujedinjenih naroda utvrdio da je Iran odgovoran za fizičko nasilje koje je dovelo do smrti Amini nakon njezina uhićenja.

Image
PRONAĐENA OLUPINA HELIKOPTERA /

Iranski predsjednik je mrtav, pojavile su se prve snimke s mjesta nesreće

Image
PRONAĐENA OLUPINA HELIKOPTERA /

Iranski predsjednik je mrtav, pojavile su se prve snimke s mjesta nesreće

Napad na Izrael

Predsjednik je također podržao odluku Irana u travnju da pokrene napad bespilotnim letjelicama i raketama na Izrael usred rata s Hamasom, vladajućom militantnom skupinom u Pojasu Gaze koja je odgovorna za napade 7. listopada u kojima je u južnom Izraelu ubijeno 1.200 ljudi.

Pod predsjednikom je Iran počeo obogaćivati uran na razini koja gotovo spremna za oružanu upotrebu. Iran je naoružavao Rusiju u njezinu ratu protiv Ukrajine i nastavio je naoružavati proxy skupine na Bliskom istoku, kao što su jemenski pobunjenici Huti i libanonski Hezbollah.

Uspješno se kandidirao za predsjednika još u kolovozu 2021. na izborima koji su imali najmanji odziv u povijesti Islamske Republike jer je svim njegovim potencijalno istaknutim protivnicima bilo zabranjeno da se kandidiraju prema iranskom sustavu provjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom predsjedničkog mandata 2017. izgubio je od Hassana Rouhanija, relativno umjerenog svećenika koji je kao predsjednik postigao nuklearni sporazum Teherana 2015. sa svjetskim silama.

Umiješan u sve...

Alistair Bunkall, dopisnik Sky Newsa za Bliski istok, rekao je da je predsjednik bio "glavna figura u iranskom političkom i vjerskom društvu", ali da "nije bio univerzalno popularan ni na koji način" jer je njegova administracija bila suočena s nizom prosvjeda u posljednjih nekoliko godina protiv njega i vladinog "tvrdog stava".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raisi se ipak "smatrao jednim od dvojice favorita za potencijalno preuzimanje" iranskog režima nakon smrti sadašnjeg vrhovnog vođe, rekao je Bunkall.

Dodao je da bi predsjednik bio uključen u mnoge iranske aktivnosti u regiji jer bi "bio umiješan u bilo što, posebno u ono što se događa u Izraelu i okolnim područjima poput Libanona i Gaze i Hutija tijekom posljednjih sedam i nešto mjeseci".

Kao student sudjelovao u revoluciji 1979.

Raisi je rođen 1960. u religioznoj obitelji u svetom iranskom šijitskom muslimanskom gradu Mashhadu. U dobi od 5 godina ostao je bez oca. Ipak, njegovim je stopama krenuo kako bi postao klerik.

Kao mladi student vjerskog sjemeništa u svetom gradu Komu, Raisi je sudjelovao u prosvjedima u revoluciji 1979. godine protiv šaha kojeg je podržavao Zapad. Poslije su ga njegovi kontakti s vjerskim vođama u Komu učinili osobom od povjerenja u pravosuđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Pronađena olupina helikoptera u kojem je bio iranski predsjednik:

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo