Tko su dobitnici Nobela za mir? / Tko je dobio Nobela za mir? Bjelorus je u zatvoru, udruga 'stranih-agenata' i Ukrajinci koji analiziraju Krim

Image
Foto: Rodrigo Freitas/NTB Scanpix via AP

Dobitnik nobelove nagrade nije prvi put pritvoren. Ranije se našao u zatvoru zbog utaje poreza

7.10.2022.
15:27
Rodrigo Freitas/NTB Scanpix via AP
VOYO logo

Bjeloruski aktivist, danas dobitnik Nobelove nagrade za mir, Ales Bialiatski, svoju nagradu dočekao je u zatvoru.

Kako javlja BBC, ovaj 60-godišnjak u pritvoru je završio 2021. godine zbog velikih prosvjeda koji su uslijedili nakon što su oporbenjaci tvrdili kako je Lukašenko varao na izborima koji su mu omogućili ostanak na vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bialiatski je od tada u pritvoru, nije poznato njegovo zdravstveno stanje, a suđenje nije ni počelo. Inače, ovaj dobitnik nobelove nagrade nije prvi put pritvoren. Ranije se našao u zatvoru zbog utaje poreza, što je uvijek negirao, ali svejedno je bio pritvoren tri godine. Pušten je naposljetku 2014. godine.

Image
IZNENAĐENJE? /

Dodijeljena Nobelova nagrada za mir. Nagrađeni Bjelorusi, Ukrajinci i Rusi

Image
IZNENAĐENJE? /

Dodijeljena Nobelova nagrada za mir. Nagrađeni Bjelorusi, Ukrajinci i Rusi

Što se tiče drugih dobitnika Nobelove nagrade za mir, ukrajinski Centar za civilne slobode osnovan je 2007. godine, a jedna je od vodećih civilnih udruga. Bavili su se aneksijom Krima 2014. godine, a dokumentirali su i ratne zločine počinjene u Dombasu. S druge strane, organizirali su i internacionalne kampanje kako bi se oslobodili politički zatočenici Krima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon ruske invazije na Ukrajinu, rade na detekciji i identifikaciji ruskih ratnih zločina protiv civilnog društva.

Na svom Twitteru kratko su istaknuli da su jako ponosni jer je Nobel za mir dodijeljen baš njima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naposljetku, treći dobitnik je ruski Memorial. Organizacija za zaštitu ljudskih prava djeluje preko 30 godina, a fokusirali su se na slučajeve milijuna ljudi koji su nevini osuđeni, progonjeni i ubijeni u vrijeme Sovjeta. Rusi su ih proglasili udrugom "stranih agenata", a sud je 2012. godine donio odluku o njihovu gašenju jer na svojim društvenim mrežama nisu objave označili kao one "stranih agenata". Kada je odluka donesena, sudnicom su se prolomili uzvici: "Sramota".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo