U Dunavu na području Beograda, kod Ade Huje, danas je pronađeno tijelo mlađeg muškarca za kojeg se sumnja da bi mogao biti Splićanin Matej Periš, koji je nestao u srbijanskoj metropoli u noći sa 30. na 31. prosinca prošle godine. Njegov otac, Nenad Periš, potvrdio je za RTL kako ga je nazvala srbijanska policija, iako sve još treba potvrditi i analizom DNK, ali da bi prema odjeći to mogao biti Matej.
Tijelo su u rijeci uočili mornari.
"Šetali smo po palubi i vidjeli kako voda nosi tijelo, da se zaustavilo malo dalje. Vjetar ga je donio, plutalo je nizvodno Dunavom. To je bilo oko 9 sati, u pola 10 je stigla policija. Tijelo je bilo u stanju raspadanja, neki dečko koji je šetao pored je provjerio na internetu i vidio da je isto obučen. Imao je jednu bijelu tenisicu i crnu majicu", rekao je za Kurir kapetan obližnjeg broda Milovan Zelenović.
"Posada je primijetila tijelo koje je plutalo pored teretnih brodova, vjetar ga je nanio na ponton koji je od brodova udaljen oko pedesetak metara. Kapetan je pozvao policiju i prijavio. Koliko smo iz daljine mogli vidjeti, tijelo je izvučeno cijelo, u odjeći i s jednom tenisicom", prenose Novosti svjedočenja mornara koji su bili na brodu.
Na licu mjesta gde je izvučeno tijelo za koje se sumnja da bi mogao biti nestali Splićanin ima vidljivih tragova krvi, piše Kurir, a pronađeno je preko puta restorana "Imperium" na desnoj obali Dunava.
Kurir se poziva na svoje izvore koji navode da se po konstituciji, po odjeći, aplikaciji na majici sumnja se da je riječ o Mateju Perišu koji je nestao iz kluba "Gotik" gdje je došao s prijateljima na proslavu Nove godine. Blic javlja da se na tijelu nalazi srebrni sat te da je mobitel koji je jedno vrijeme bio središte policijskih aktivnosti pronađen u džepu.
Kako to da je tijelo otkriveno tek sada?
Beogradski forenzičar Časlav Ristić je tijekom potrage za nestalim Splićaninom više puta objašnjavao što se događa kad se netko utopi i nakon koliko vremena se može očekivati da tijelo ispliva iz vode.
"Sve ovisi o okolnostima i o samoj rijeci. Znamo da na dnu rijeke i uz obalu ima dosta raslinja, ali i dosta otpada, granja i lišća koje voda tijekom vodostaja donese. Sve ovisi o tome kako je pao u vodu. Ako je upao i zakačio se u neko granje ili raslinje, moguće je da nikad ne ispliva. No, budući da je voda hladna, ako se samo utopio, tijelo mnogo kasnije samo ispliva na površinu, poslije mjesec dana, možda i dva", kazao je forenzičar Ristić.
Novinari Kurira razgovarali su i s riječnim ribarom Renatom Grbićem, koji je životni vijek proveo na rijeci i spasio mnogo ljudi.
"Iako su početkom proljeća temperature bile više, to je nedovoljno da se Dunav zagrije. Temperatura bi morala skočiti na 10, 12 ili 15 stupnjeva. Raspadanje tijela dovodi do oslobađanja velike količine plinova pa se tijelo napuše kao balon i ispliva. Ljeti, kada je temperature vode između 20 i 25 stupnjeva, to se događa nevjerojatno brzo, za tri do četiri dana. Međutim, zimi je voda hladna", rekao je Grbić za Kurir.