gospodarstvo izlazi iz duboke recesije / Test stabilnosti: Gruzijci u subotu biraju novi parlament

Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Ispresijecana strateški važnim naftovodima i plinovodima, petina gruzijskog teritorija je pod kontrolom proruskih separatista

7.10.2016.
7:33
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Gruzijci izlaze u subotu na parlamentarne izbore koji se smatraju testom stabilnosti u toj bivšoj sovjetskoj republici nakon podmetanja bombe pod automobil oporbenog političara i pucnjave koji su zasjenili predizbornu kampanju.

Ispresijecana strateški važnim naftovodima i plinovodima, petina gruzijskog teritorija je pod kontrolom proruskih separatista, a gospodarstvo izlazi iz duboke recesije koja je utjecala na životni standard.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispitivanja javnog mišljenja pokazuju da bi pobjedu mogla odnijeti vladajuća stranka Gruzijski san, koju financira i kontrolira najbogatiji čovjek u zemlji. Međutim, pokazuju i snažnu potporu Ujedinjenom nacionalnom pokretu (UNM) kao i da ima još puno neodlučnih birača.

"Nitko ne može biti siguran tko će biti pobjednik, ali se očekuje da će izbori biti slobodni i pošteni", izjavio je Thomas de Waal, stručnjak za Kavkaz Zaklade Carnegie.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predizborno ozračje u zemlji od 3,7 milijuna ljudi, američkoj saveznici, napeto je nakon što je automobil oporbenog političara dignut u zrak u prijestolnici Tbilisiju u utorak. Givi Targamadze prošao je bez ozljeda, ali je ozlijeđeno petero prolaznika.

U odvojenom napadu ozlijeđena su dva muškarca u nedjelju tijekom skupa na kojemu je držao govor Irakli Okruašvili, neovisni kandidat i bivši ministar obrane, u gradu Goriju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I vlada i oporba željeli bi da se Gruzija jednoga dana pridruži Europskoj uniji i NATO-u. Gruzijski san također se zalaže za snažnije veze s Rusijom unatoč tome što su dvije zemlje imale kratki rat 2008.

Gruzijski san, koji je prvotno bio koalicija šest stranaka, osnovao je milijarder Bidzina Ivanišvili koji je stekao bogatstvo u Rusiji. Na vlast je došla 2012. okončavši devetogodišnju vladavinu UNM-a bivšeg predsjednika Mihaila Saakašvilija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je bio prvi mirni prijenos vlasti od raspada Sovjetskog Saveza 1991. i uslijedio je nakon javnih prosvjeda zbog skandala oko zlostavljanja zatvorenika i optužbi da se Saakašvili, kojega je Zapad hvalio zbog provedenih reformi, ponaša autoritarno.

Otkako je Gruzijski san došao na vlast uhićeni su deseci bivših dužnosnika, među kojima i bivši premijer, pod optužbama kao što su zloporaba vlasti, a neke zapadne zemlje optužile su vladu da selektivno primjenjuje pravdu.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saakašvili, koji je sada regionalni političar u Ukrajini, tražen je u Gruziji zbog optužbi za prekoračenja ovlasti, pronevjeru, korupciju i brutalnost. On tvrdi da su optužbe politički motivirane.

Dio Gruzijaca optužuje vladu za loše upravljanje gospodarstvom iako je u prvih osam mjeseci ove godine zabilježen je rast od 2,7 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Oni (vlada) nisu učinili ono što su obećali prije četiri godine", rekla je Tina Kutivadze, 69-godišnja umirovljenica iz Tbilisija. "Gdje su jeftini zajmovi i više mirovine?"

ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo