One će, najavljuju prognostičari, biti najniže u posljednja dva desetljeća te će se mjestimice spuštati i ispod -51 stupanj Celzijusa, navodi Reuters.
Zbog ''arktičke hladnoće'' ljudi su upozoreni da ne izlaze iz svojih kuća jer izloženost tako niskim temperaturama stvara ozebline za svega nekoliko minuta. Takvo bi stanje moglo potrajati još nekoliko dana, odnosno do kraja tjedna kada se očekuje porast temperatura.
Meteorolozi kažu da se ruše rekordi hladnoće u posljednjih dvadeset i više godina. Pogotovo je teško u Kanadi te na srednjem zapadu Amerike, a i u vjetrovitom gradu Chicagu gdje građani muku muče s vremenom.
//www.youtube.com/embed/ag6v6e0wwB4
Otkazane tisuće letova, ne rade škole...
Zbog poteškoća s vremenom nastava je otkazana u Chicagu ali i još nekoliko gradova. Ovog vikenda otkazane su tisuće letova u cijeloj zemlji, danas ih je otkazano dodatnih 2400, a u New Yorku je jedan zrakoplov sletio s piste. BBC javlja da farmeri u Južnoj Dakoti čine sve kako bi ugrijali svoja krda stoke, dok se su se rekreacijski centri diljem pogođenih područja pretvorili u mjesta za grijanje. Bez struje je ostalo nekoliko tisuća stanovnika na srednjem zapadu, a sve ovo uzrokovalo je i navalu na trgovine jer građani u strahu gomilaju sve namirnice kojih se mogu dokopati. U Indiani je je proglašeno izvanredno stanje, zabranjen je promet, a na ceste smiju samo vozila policije i hitne pomoći.
"Ova kombinacija vremena kojoj svjedočimo sa snijegom i hladnoćom je nešto što nismo vidjeli desetljećima. Hladnoća me stvarno plaši jer smo suočeni s temperaturama koje su smrtonosne", kazao je gradonačelnik Indianapolisa Greg Ballard.
Koliko je val hladnoće izokrenuo klimatsku sliku govori i podatak da će temperatura u gradovima umjerene, pa čak i suptropske klime danas biti niže nego na Aljasci. Čak je i u Teksasu te Alabami najavljeno da se živa neće popeti iznad nule.