Tako se privlače strana ulaganja!

Crna Gora mora biti najliberalnija ekonomija u Europi. Krilatica je to koje se drže naši susjedi pri sklapanju poslova s brojnim investitorima.

8.6.2011.
12:58
VOYO logo

"Crna Gora mora biti najliberalnija ekonomija u Europi. Strani kapital welcome to Montenegro!", poručio je Milo Đukanović odlazeći s vlasti svojim nasljednicima. I zaista, političke elite se mijenjaju, a ta politika u Crnoj Gori ostaje ista. I zahvaljujući njoj i zemlja ide u boljem smjeru, jer je po prosječnoj plaći prvi put "prešišala" Srbiju, pa ta plaća sad iznosi oko 450 eura.

Naime, Crnogorci su odlučili biti itekako otvoreni prema stranim investitorima, a sve svoje snage okrenuli su prema turizmu. Procjenjuje se da je samo lani u Crnu Goru investirano pola milijarde eura, a do 2030. taj iznos će doseći 30 milijardi eura. Ulaganja u Crnoj Gori, posebice ruska, toliko su narasla da je Europska unija prije nekoliko godina zatražila od svojih eksperata izradu temeljitog izvještaja o tome zašto su baš svi pohitali prema toj bivšoj jugoslavenskoj republici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nautičari hrle u Tivat

U međuvremenu, Crnogorci su širom otvorili vrata i nautičkom turizmu. Primjerice, u Tivtu je Vlada kanadskom milijarderu Peteru Munku ponudila remontno vojno brodogradilište koje ima infrastrukturu za marinu za velike jahte. On je potpisao ugovor o zakupu i odlučio ondje urediti rivu, napraviti veliku marinu sa 630 vezova te rezidencijalni dio marine s apartmanima. Starosjedioci su se isprva bunili, no smirili su se kada je Munk stipendirao tamošnje studente, osigurao im specijalizacije u Kanadi, besplatne tečajeve stranih jezika, zaposlenja.

Vlada je pak u međuvremenu smanjila PDV u marinama sa 17 na 7 posto i gorivo oslobodila trošarina, pa se u nautičkim kuloarima, piše Globus, već sada govori da svi dolaze u Crnu Goru ne samo ljetovati nego i puniti jahte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtka iz Singapura preuredila Sveti Stefan

Da je Vlada otvorena vanjskim investitorima govori i to da je postigla dogovor s Aman Resortsom iz Singapura, koji je u elitni hotel preuredio zdanje na Svetom Stefanu. A sličnih projekata ima još.

O njima svjedoči i gradonačelnik Budve Lazar Rađenović, koji onima koji žele graditi hotele u tom gradu poručuje da su itekako otvoreni za investitore. "Oni ne plaćaju cijelu naknadu za uređenje građevinskog zemljišta, koje iznosi 256 eura po četvornom metru. Mi izlazimo s ponudom da svi oni koji počinju hotelsku investiciju plaćaju samo 10 posto te cijene", pojašnjava gradonačelnik Budve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201105200290006 arti-201104280726006 arti-201104130133006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo