TAJNA CIVILIZACIJA MAJA U DŽUNGLI GVATEMALE: /

Snimka iz zraka otkrila više od 61 tisuću građevina

Image

Gusta džungla Gvatemale skriva mnogo više od onoga što se dosad znalo

8.10.2018.
22:32
VOYO logo

Nova analiza tla iz zraka pokazala je kako je više od 61 tisuća građevina - od velikih piramida do samostalnih kuća bilo sakriveno ispod guste džungle Gvatamale, otkrivajući tragove o kulturnoj praksi, infrastrukturi, politici i ekonomiji drevne kulture Maja, piše LiveScience.

Čak 11 milijuna ljudi

Naime, kako je džungla Guatamale gusta i predstavlja brojne izazove istraživači su mapirali područje pomoću tehnologije poznate kao otkrivanje svjetlosti i raspon ili lidar. Znanstvenicu su napravili fotografije nizinskog područja Maje, regije koja obuhvaća više od 2100 četvornih kilometara i otkrili nešto nevjerojatno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Budući da tehnologija lidar može probiti guste šumske krovove i zabilježiti geološke karakteristike, može se koristiti za izradu karata koje nam omogućavaju prepoznavanje raznih oblika građevina na tlu, kao što su zidovi, ceste ili zgrade", izjavio je Marcello Canuto, direktor srednjoeuropskog istraživačkog instituta na Sveučilištu Tulane u New Orleansu, piše LiveScience.

Istraživači su nakon analize slika utvrdili da je u vremenskom razdoblju od 650. do 800. godine živjelo do 11 milijuna ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Modifikacije terena na nezamislivoj skali

Smatra se kako je za potrebe održavanja tako velike populacije bili potrebni masovni poljoprivredni napori. Zbog čega se znanstvenici nisu iznenadili kada su primjetili jako izmijenjene močvare na tom području.

Osim toga, analiza lidara otkrila je 40 km kvadratnih cestovnih mreža unutar i između udaljenih gradova i gradova, od kojih su neki bili jako utvrđeni. Ovo je otkriće istaknulo veze između rubnih dijelova i urbanih majanske civilizacije.

"S gledišta u cjelini, terase i kanali za navodnjavanje, rezervoari, utvrde i kolibe otkrivaju nevjerojatnu količinu modifikacije zemljišta koju su Maya učinili po cijelom krajoliku na dosad nezamislivoj skali", izjavio je Francisco Estrada-Belli, znanstveni asistent antropologije na Sveučilištu Tulane i direktor arheološkog projekta Holmul, piše LiveScience.

Analiza podataka prikupljenih iz lidera trajat će mjesecima. Znanstvenici su istaknuli kako je lider odlična dopuna, međutim ne zamjena za tradicionalnu arheologiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo