Facebook, jedna od najpopularnijih društvenih mreža na svijetu, objavio je polugodišnji izvještaj prema kojem je vidljivo da su zahtjevi za podacima, koje zatraži pojedina država, porasli za 27 posto u prvoj polovici 2016. godine u odnosu na isti period 2015.
Prema izvješću, 56 posto svih zahtjeva vezano je ugovorom o tajnosti podataka što znači da korisnik ne bi bio obavješten da su informacije o njemu proslijeđene nadležnim državnim institucijama. Od siječnja do lipnja 2016. zaprimljeno je 59.229 zahtjeva vlada iz cijeloga svijeta za podacima o korisnicima, a po broju zahtjeva prednjači SAD.
Broj zahtjeva za uklanjanje sadržaja zbog kršenja lokalnih zakona smanjio se s 55.827 na 9.663. ‘Odgovaramo samo na opravdane zahtjeve vezane uz kaznena djela. Kod svakog zahtjeva provjeravamo zakonsku valjanost i odbacujemo ili tražimo dodatnu specifikaciju za zahtjeve koji su suviše općeniti ili nejasni’, navodi se u izvještaju Facebooka.
Što se tiče Hrvatske, Facebook je procesuirao 47 zahtjeva za 53 profila, a bar dio podataka je otkriven u 93,62 posto slučajeva. Po pitanju čuvanja podataka s profila vezanih uz kriminalne istrage kaznenih djela, Facebook podatke čuva 90 dana, a iz Hrvatske su dobili četiri takva zahtjeva u prvih šest mjeseci ove godine. Facebook nije naveo koje su državne institucije podnosile zahtjeve, kao niti točne razloge za njihovo podnošenje.