Znanstvenik koji je proučavao javne izvještaje o ranim slučajevima koronavirusa u Kini izvijestio je u četvrtak da je ranija istraga Svjetske zdravstvene organizacije vjerojatno pogriješila u ranoj kronologiji pandemije.
Iz nove analize proizlazi kako je prvi poznati pacijent oboljeli od koronavirusa bio prodavač na velikoj tržnici životinja u Wuhanu, a ne računovođa koji je živio više stotina kilometara od nje, piše The New York Times.
Sve su ponovno pregledavali
Znanstvenik i vodeći stručnjak za praćenje evolucije virusa na Sveučilištu u Arizoni, Michael Worobey, otkrio je odstupanja u vremenskim okvirima pregledavajući sve što je već ranije objavljeno u medicinskim časopisima, kao i videointervjue u kineskim novinama s dvije osobe za koje se vjeruje da su prve dokumentirane osobe s koronom.
Znanstvenik Michael objašnjava kako ta nova analiza, ali i raniji slučajevi hospitaliziranih pacijenata s tržnice upućuju na to da je pandemija počela baš ondje.
"U ovom gradu od 11 milijuna ljudi polovica ranih slučajeva povezana je s mjestom koje je veličine nogometnog igrališta. Postaje vrlo teško objasniti taj obrazac ako epidemija nije započela na tržnici", rekao je dr. Worobey.
Ne slažu se svi s time
Stručnjaci su pohvalili njegovo otkriće i kazali kako je prvi poznati slučaj korone najvjerojatnije bio prodavač morskih plodova.
Ne slažu se svi s tim otkrićem već govore kako još uvijek nema dovoljno dokaza da se odgovori na pitanje kako je i gdje pandemija zapravo počela.
Sugerirali su da je virus vjerojatno zarazio "nultu osobu" nekad prije ovog slučaja prodavača s tržnice morskih plodova, a zatim zahvatio kritičnu masu da bi se potom proširio na tržnici.
"Nije da se ne slažem s analizom. Ali ne slažem se da je ijedan od podataka dovoljno jak ili potpun da se išta vrlo pouzdano može reći, osim da je tržnica morskih plodova Huanan očito bilo super-žarište", rekao je Jesse Bloom, virolog u Centru za istraživanje raka Fred Hutchinson.