SVJETSKA BANKA UPOZORILA DRŽAVE BALKANA: /

'Suočit će se s rizicima koji bi mogli ugroziti rast BDP-a'

Image
Foto: Ilustracija: Getty

"Oni koji donose političke odluke trebali bi provesti reforme koje će zajamčiti održivi rast i potaknuti otvaranje radnih mjesta", kazala je Linda Van Gelder, direktorica WB za zapadni Balkan

2.4.2019.
13:52
Ilustracija: Getty
VOYO logo

Regija zapadnog Balkana suočit će se u razdoblju do 2021. godine s povećanim rizicima koji bi mogli ugroziti rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), koji je ranije projiciran po stopi od 3,7 posto, najnovija je procjena Svjetske banke (WB) objavljena u utorak.

U redovitoj periodičnoj analizi financijskih i gospodarskih trendova u regiji stoji kako je šest država zapadnog Balkana izloženo rastućim vanjskim i unutarnjim rizicima, uključujući geopolitičke i trgovinske sporove, a dodatni je problem provedba strukturalnih reformi koja se odvija sporije od očekivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiza se odnosi na BiH, Srbiju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Kosovo i Albaniju, a Svjetska banka ranije je objavila prognoze po kojima će BDP u ovim državama u 2019. i 2020. godini biti na razini od 3,7 posto, odnosno za 0,1 posto manje nego u 2018., ali zato iznad razine od 2,6 posto, koliki je regionalni rast BDP-a bio u 2017. godini.

Kosovu projiciran najveći rast

Najveći rast BDP-a u ovoj godini projiciran je za Kosovo i to na razini od 4,4 posto, slijedi Albanija s 3,8 posto, potom Srbija s 3,5 i BiH s 3,4 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Sjevernu Makedoniju i Crnu Goru predviđen je rast BDP-a od 2,9 posto. Sve je to približno trendovima zabilježenim u 2018., s tim da su prognoze kako će Crna Gora zabilježiti usporavanje rasta BDP-a.

"Unatoč snažnijem rastu u 2018. u regiji je otvoren manji broj novih radnih mjesta, što je rezultat ograničene dinamike privatnog sektora", stoji u analizi.

Kao ilustracija te tvrdnje navedena je činjenica da je na zapadnom Balkanu u 2018. kreirano samo 96 tisuća radnih mjesta, uglavnom u proizvodnji i uslugama, dok je u 2017. godini otvoreno čak 171 tisuća radnih mjesta.

Stopa nezaposlenosti u regiji je smanjena u 2018., no i dalje visoka, posebice za žene i mlade, a u nekima od država regije je pad nezaposlenosti rezultat povećane neaktivnosti radne snage i emigracije, a ne novootvorenih radnih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrebne su reforme

"Oni koji donose političke odluke trebali bi provesti reforme koje će zajamčiti održivi rast i potaknuti otvaranje radnih mjesta", kazala je Linda Van Gelder, direktorica WB za zapadni Balkan, istaknuvši kako je bitno stvoriti pretpostavke za ekspanziju malih tvrtki koje i donose najveći broj novih radnih mjesta.

Javni dug također ostaje problem regije, a WB podsjeća kako one države koje su provele fiskalnu konsolidaciju bilježe pad javnog duga. U većini država javni dug je i dalje visok, a javnom potrošnjom dominiraju velika izdvajanja za plaće u javnom sektoru i nedovoljno fokusirani socijalni programi. Poboljšanje učinkovitosti i pravednosti javne potrošnje, kao i jačanje prihodovne strane ostaju prioriteti za zemlje zapadnog Balkana, zaključci su analize Svjetske banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo