SVIJET TRESE VELIKA NESTAŠICA 'SUHOG ZLATA': / Sve je traženiji, a ima ga sve manje i manje

Image
Foto: AFP, GAIZKA IROZ

Diljem svijeta vlada velika potražnja za pijeskom i ljudi poduzimaju velike napore kako bi došli do "zlatnih zrna".

29.4.2017.
9:00
AFP, GAIZKA IROZ
VOYO logo

"Pješčana mafija" u Indiji zastrašuje lokalno stanovništvo ne bi li izvlačila i odvozila taj materijal, a u Maroku i na Karibima učestale su krađe pijeska s plaža. The Economist piše da je pijesak materijal koji se trenutačno najviše eksploatira u svijetu. Prema podacima UN-ovog programa za okoliš (UNEP), pijesak i šljunak čine čak 85 posto svih materijala koji se eksploatiraju na globalnoj razini.

Polovica svjetske potražnje otpada na Kinu

Nadalje, piše Economist, današnji su gradovi izgrađeni zahvaljujući pijesku, a neki čak i na njemu jer se većina eskploatiranog pijeska koristi u građevinskoj industriji. Bez njega ne bi bilo betona i asfalta. Ne čudi onda što je upravo Azija najveći potrošač pijeska, a polovica svjetske potražnje za pijeskom otpada na Kinu. U toj zemlji koja se izgrađuje nevjerojatnom brzinom, samo u razdoblju od 2011. do 2014. godine izgrađeno je 32,2 milijuna kuća i zgrada te 4,5 milijuna kilometara cesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, piejsak ima i industrijsku namjenu, naročito u proivodnji elektronike ili izradi stakla. K tomu se ogromne količine pijeska nasipaju u more kako bi se dobilo više kopna. Primjerice, Singapur je od 1960-tih naovamo na taj način povećao površinu za više od 20 posto.

Otočne državice Maldivi i Kiribati pijesak koriste kako bi izdigle svoje kopno ugroženo porastom razine mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OPASNOST KLIMATSKIH PROMJENA: /

Zbog poplava, suša, nedostatka pitke vode i gladi Sudan bi uskoro mogao postati nenastanjiv!

Image
OPASNOST KLIMATSKIH PROMJENA: /

Zbog poplava, suša, nedostatka pitke vode i gladi Sudan bi uskoro mogao postati nenastanjiv!

Otkud nestašica kada ga ima posvuda?

Prema prognozama UN-a, do 2030. godine u svijetu će biti više od 40 megagradova s više od 10 milijuna stanovnika. Za njih će trebati osigurati infrastrukturu i izgraditi stanove. A razina mora nastavit će rasti i pijesak će biti još traženiji materijal nego što je sada.

No, postavlja se pitanje otkud nestašica pijeska kada ga ima posvuda u prirodi, naročito u pustinjama. Stvar je u tome da je pustinjski pijesak suviše gladak i kao takav se većinom ne može koristiti za komercijalne svrhe. Također je važna i blizina pijeska gradilištima jer, iako je pijesak sam po sebi prilično jeftin, njegov prijevoz na velike udaljenosti nije ekonomičan. Takvo što si mogu priuštiti tek bogate zemlje poput Singapura i Katara koji su ponajveći uvoznici pijeska. Primjerice, kada se gradio Burj Khalifa toranj u Dubaiju, pijesak je stizao čak iz Australije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, ROBERTO SCHMIDT
Image
Foto: AFP, ROBERTO SCHMIDT

Prekomjerna potražnja i nelegalna trgovina

Većina zemalja ima stroga pravila o tome gdje i koliko pijeska smije biti minirano. No, prekomjerna potražnja potaknula je unosnu, ali nelegalnu trgovinu u mnogim zemljama u razvoju što je za posljedicu imalo pražnjenje postojećih resursa jačim intenzitetom nego što se oni mogu prirodno nadopunjavati. To nanosi štetu okolišu, uzrokuje onečišćenje i loše utječe na biološku raznolikost, a prorjeđivanje obala negativno utječe na plaže.

Srećom, postoje zamjene za pijesak: asfalt i beton mogu se reciklirati, kuće se mogu graditi od slame i drveta, a blato se može koristiti za krčenje. Bogate zemlje potiču zaokret ka takvim zamjenskim materijalima. U Velikoj Britaniji je 2014. godine reciklirana gotovo trećina svih materijala korištenih u građevinskoj industriji. Singapur planira iskoristiti nizozemska stručna iskustva i uvesti sustav koji će biti manje ovisan o pijesku. A kako pijesku bude rasla cijena, građevinari u siromašnijim zemljama morat će tražiti neka druga i jeftinija rješenja. No, posvuda će to biti spor proces ako se ne poboljšaju zakoni o korištenju i eksploataciji pijeska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo