Arsenal zastrašujućeg oružja Vladimira Putina uključuje i smrtonosni sustav "Mrtva ruka" koji navodno može ispaliti 1600 nuklearnih bombi odjednom.
Ruski predsjednik ima na raspolaganju kolekciju moćnog oružja, za koje je više puta prijetio da će ga upotrijebiti. Procjenjuje se da Putin raspolaže s gotovo 6000 nuklearnih bojevih glava, od kojih je 1600 spremno za raspoređivanje, prenosi The Sun.
Sva ta oružja povezana su s moskovskim nuklearnim sustavom "Mrtva ruka", poznatim i kao Perimetar, za koji se vjeruje da je jedan od najopasnijih nuklearnih sustava na svijetu. Sustav "Mrtva ruka" je prvi put razvijen tijekom Hladnog rata, a stručnjaci su ga označili kao "uređaj sudnjeg dana", sposoban je ispaliti sve svoje nuklearne bombe odjednom.
Spreman za napad
"Mrtva ruka" je automatizirani sustav oružja, dizajniran za pokretanje automatskog nuklearnog napada. Točnije, u slučaju da je Rusija pogođena nuklearnim napadom, Perimetar bi automatski započeo napad na neprijatelja kao odgovor. Stvoren je kako bi se osiguralo da će doći do odmazde čak i u slučaju da svi ruski dužnosnici budu izbrisani s lica Zemlje.
Sustav otkriva nuklearni udar mjerenjem svjetlosti, razine zračenja, seizmičke aktivnosti, tlaka zraka i topline. Zatim se aktivira Perimetar i šalje unaprijed unesenu naredbu iz Glavnog stožera oružanih snaga. Zapovjedna raketa šalje naredbe za lansiranje nuklearnim postrojenjima diljem zemlje.
Vjeruje se da zapovjedni projektil također može prenijeti naredbe za napad ruskim snagama drugdje u svijetu, poput bombardera i podmornica. Sustav bi potom aktivirao lansiranje interkontinentalnih balističkih projektila. Smatra se da se ubojiti sustav oružja nalazi u vojnom bunkeru negdje južno od Moskve.
Govoreći za Daily Star 2018., časnik američkog ratnog zrakoplovstva za nuklearno lansiranje dr. Bruce Blair rekao je da njime upravljaju tri člana posade čiji je jedini posao osigurati da sustav radi. "Mrtva ruka je potpuno automatiziran sustav osim što ga mora uključiti glavni stožer tijekom krize, a postoji i manja posada koja bi izvršila mali broj funkcija prije nego što počne raditi. Ta ekipa nije visokorangirana i samo bi slijedila popis za provjeru", rekao je.
Opisao je to kao "legitiman i etički" način da se spriječi nuklearni rat na temeljima "odmazde drugog udara". Iako je namijenjen samo za aktivaciju tijekom kriznih razdoblja, navodno je uključen i spreman za napad od 2009.
Doktrina Moskve
Zapovjednik ruskih raketnih snaga Sergej Karakaev potvrdio je u intervjuu 2011. da je "Mrtva ruka" još uvijek u funkciji. "Da, sustav Perimetar postoji i danas. On je na borbenoj dužnosti, a kada se pojavi potreba za uzvratnim udarom i kada nema načina da se dovede signal do nekog dijela lansera, ova naredba može doći od nuklearnih projektila s Perimetra", rekao je tada za KP.RU.
Sustav razornog oružja ostaje u potpunosti funkcionalan dok rastu strahovi od nuklearnog rata usred rastućih napetosti između Moskve i Zapada. Nakon niza ponižavajućih poraza na bojnom polju, postoji bojazan da Putin postaje sve frustriraniji i strahuje se da bi mogao pribjeći uporabi nuklearnog oružja.
Ruski predsjednik jučer je nadgledao vježbe "Operacija Grom", gdje su ruske snage simulirale masivni nuklearni udar kao odmazdu. Video koji je objavila ruska vojna web stranica Zvezda prikazuje pripadnike oružanih snaga ispred računala kako lansiraju balističku raketu Yars, dok druge snimke prikazuju interkontinentalnu balističku raketu Sineva ispaljenu s podmornice u Barentsovom moru.
Putin je opetovano ukazivao na mogućnost korištenja oružja, a strahuje se da bi potencijalno mogao planirati test u Crnom moru. Vjeruje se da je ratna doktrina Moskve otvorena za korištenje nuklearnog oružja u konvencionalnom sukobu kao taktika zastrašivanja, a korištenje takvog oružja mora osobno potpisati Putin.
U međuvremenu je nedavna simulacija otkrila kako bi ruski nuklearni napad mogao izazvati globalni sukob, ubivši 35 milijuna ljudi u samo nekoliko sati.
Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite ovdje.