ODBIJENA REVIZIJA ARBITRAŽE /

'Svi sudovi potvrdili da se korupcija nije dogodila, osim onih u RH'. MOL o odluci švicarskog suda

Image
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vlada RH ranije je istaknula kako odluku prima na znanje, ali i kako nastavlja s aktivnostima na promjeni modela korporativnog upravljanja u INA-i

13.10.2022.
17:35
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što je švicarski sud odbacio zahtjev Hrvatske za revizijom arbitraže o INA-i sve je prokomentirao i mađarski MOL.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Savezni vrhovni sud Švicarske odbacio je svojom presudom od 11. listopada 2022. zahtjev Hrvatske za revizijom u odnosu na odluku Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u sporu između MOL-a i Vlade Republike Hrvatske, te dodijelio 250.000 švicarskih franaka MOL-u. Slično kao i 2017., Savezni vrhovni sud je svojom odlukom od 11. listopada 2022. potvrdio legalnost UNCITRAL-ove odluke, ne ostavljajući mogućnost revizije.

Temeljem odluke Suda, sporazumi između MOL-a i Vlade Republike Hrvatske koji se odnose na korporativno upravljanje Inom (uključujući Prvu izmjenu i dopunu ugovora o međusobnim odnosima dioničara, Glavni ugovor o plinskom poslovanju, kao i Prvi dodatak Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju potpisan 2009. godine) ostaju na snazi i obvezujući za Republiku Hrvatsku i MOL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ništa od revizije /

Vlada prokomentirala odluku švicarskog suda oko INA-e: 'Primamo na znanje i nastavljamo'

Image
ništa od revizije /

Vlada prokomentirala odluku švicarskog suda oko INA-e: 'Primamo na znanje i nastavljamo'

U odluci UNCITRAL-a iz 2016. jasno je navedeno kako nije bilo moguće utvrditi korupciju tijekom stjecanja prava na upravljanje Inom. Osim u Republici Hrvatskoj, svi sudovi i istražna tijela došli su do istog zaključka: korupcija se nije dogodila. Kad je riječ o postupcima u Hrvatskoj, čak je i Ustavni sud Republike Hrvatske ustanovio teške povrede prava.

Republika Hrvatska je u veljači 2022. zatražila reviziju UNCITRAL-ove odluke, koja je objavljena u arbitražnom postupku pokrenutom od strane Republike Hrvatske protiv MOL-a 2016. godine. Ta je odluka odbacila hrvatske optužbe za korupciju, utvrdila kako je korporativno upravljanje Inom zakonito te kako MOL ispunjava sve svoje ugovorne obveze. Hrvatska je zahtjev za revizijom temeljila na presudi o korupciji koju je donio Vrhovni sud Republike Hrvatske 2021. godine.

U srpnju 2022., Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova (ICSID), arbitražni sud pod Svjetskom bankom sa sjedištem u Washingtonu D.C., donio je svoju konačnu presudu u kojoj se složio s UNCITRAL-ovom odlukom: Republika Hrvatska nije uspjela dokazati navode o korupciji u ovom postupku, a za krunskog svjedoka je utvrđeno kako je posve lišen kredibiliteta. Tijekom devetogodišnje arbitraže, arbitražni sud ICSID je došao do jednoglasne odluke zasnovane na svjedočenjima desetaka svjedoka, kao i desecima tisuća stranica dokumenata. Osim na činjenici kako korupcija nije dokazana, ICSID je presudio u korist MOL-a i o odluci koju je Vlada Republike Hrvatske donijela vezano uz plinski biznis Ine 2014., te dodjelo MOL-u oko 236 milijuna američkih dolara odštete", naveli su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo