SVEMIRSKI OTPAD: /

Smeće koje pluta oko Zemlje moglo bi dovesti do rata

Image
Foto: ESA

Alarmantni rast svemirskog smeća koji se gomila oko Zemlje mogao bi prouzročiti političku krizu i oružani sukob jer predstavlja ozbiljnu opasnost za vojne satelite, tvrde znanstvenici.

30.1.2016.
7:53
ESA
VOYO logo

U izvještaju kojeg je objavila Acta Astronautica, ruski akademik Vitalij Aduškin tvrdi kako prijetnja koju predstavlja sve brojiniji svemirski otpad predstavlja i "posebnu političku opasnost" jer vlasnik udarenog satelita "ne bi bio u stanju dovoljno brzo odrediti pravi uzrok nesreće".

Image
TREBA POČETI ČISTITI: /

Pogledajte kakvu je gužvu napravilo svemirsko smeće oko Zemlje

Image
TREBA POČETI ČISTITI: /

Pogledajte kakvu je gužvu napravilo svemirsko smeće oko Zemlje

"Neobjašnjiva uništenja obrambenih satelita mogla bi se objasniti bilo neregistriranim sudarima sa svemirskim otpadom, bilo namjernim neprijateljskim napadom. Ali često nije lako utvrditi tko je stvarno odgovoran za štetu ili uništenje", piše Aduškin. "To je politički opasna dilema".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svemirsko smeće postoji u raznim veličinama i oblicima, a količina istoga konstantno raste. Procjenjuje se kako trenutno ima preko 20.000 komada svemirskog smeća u zemljinoj orbiti, uključujući stare dijelove motora, mrtve satelite i drugo smeće koje je rezultat svemirskih misija ili sudara u svemiru.

Brzi projektili

Manje konzervativne procjene navode kako bi se moglo raditi i do pola milijarde komadića, veličine od jednog do deset centimetara, kao i daleko brojnijih još manjih čestica. A čak i jako mali predmeti mogu postati opasni jednom kada dosegnu orbitalnu brzinu od 48.000 km/h, te mogu probiti oplatu svemirskog broda ili vojnog satelita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

NASA pažljivo motri sve objekte veličine 10 ili više centimetara, koji predstavljaju sve veću opasnost za satelite i astronaute. Tako su se 2009. sudarila dva satelita, stari ruski i novi američki - oba su uništena, a orbita je postala bogatija za još oko 1.400 komada smeća.

Isto tako, ruski satelit Blic oštećen je 2013. nakon što se sudario s jednim od 3.000 komadića koji su ostali kada je Kina uništila svoj vlastiti stari metereološki satelit. A i Međunarodna svemirska stanic morala je već više puta mijenjati svoj položaj ne bi li izbjegla sudar.

Aduškin tvrdi kako je količina otpada u zemljinoj niskoj orbiti znatno narasla u pola stoljeća. Upozorio je na "kaskadni otpad", kada se veći komadi sudaraju i stvaraju brojne sitnije komadiće.

Ali znanstvenici rade na rješenju kako očistiti zemljinu nižu orbitu. Projekt CleanSpace One otkrio je satelit za čišćenje koji će hvatati pokvarene i neaktivne satelite u mrežu, te ih uništavati u zemljinoj atmosferi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo