Godišnji sastanak Svjetskog ekonomskog forum koji će se održati u Davosu imat će za temu i 'pripremu za bolest X'. 'Bolest X', prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, predstavlja spoznaju da bi ozbiljnu međunarodnu epidemiju mogao uzrokovati patogen za koji trenutno nije dokazano da može uzrokovati bolest kod ljudi. Nepoznata 'bolest X' mogla bi izazvati 20 puta više smrtnih slučajeva od pandemije koronavirusa.
Ovaj izraz WHO koristi kako bi na popisu rezervirao mjesto za bolest nepoznatu medicinskoj znanosti koja će uzrokovati infekcije kod ljudi. Uzročnik bolesti zasad je nepoznat, a može biti neki virus, bakterija, gljivica ili nešto drugo. Većina bolesti s popisa WHO-a je već poznata, poput ebole, SARS-a, Zike, SARS-CoV-1 i slično.
Iz desničarskih krugova koje su se na društvenoj mreži X proširile uoči foruma stigle su reakcije. Bivša pomoćnica državnog tajnika za javne poslove Ministarstva financija SAD-a i analitičarka Fox Newsa Monica Crowley objavila je na Twitteru neutemeljeno upozorenje da će 'neizabrani globalisti na Svjetskom forumu održati panel o budućoj pandemiji koja će biti 20 puta smrtonosnija od COVID-a', piše Fortune.
Dr. Amesh Adalja, viši znanstvenik u Centru za zdravstvenu sigurnost Johns Hopkins, kazao je za Fortune da su oni u medicinskim i javnozdravstvenim profesijama 'uvijek provodili eksperimente i vježbe kako bi se pripremili za pandemije. "Ove vježbe služe vitalnoj funkciji utvrđivanja snaga i slabosti, kao i isticanja važnih aspekata odgovora koji zaslužuju daljnje usavršavanje", kazao je.
Dr. Stuart Ray, potpredsjednik medicine za integritet podataka i analitiku na Odjelu medicine Johnsa Hopkinsa, rekao je za Fortune da bi bilo "neodgovorno" da se svjetski čelnici ne sastanu na forumu. "Bilo je više takvih događaja u povijesti, a nedavna pandemija koronavirusa naučila nas je da brzi odgovor može spasiti milijune života", rekao je.
Takve sastanke treba objaviti jer "takvo planiranje zahtijeva nadzor, uvažavanje osobnog utjecaja na osobnu i ekonomsku slobodu te utjecaj na posebne skupine", dodao je. "Ima smisla uključiti globalnu javnozdravstvenu organizaciju, znanstvene vođe i zainteresirane privatne osobe."
Patogeni koje WHO promatra
WHO, podsjetimo, ima popis prioritetnih patogena koji "predstavljaju najveći rizik za javno zdravlje zbog svog epidemijskog potencijala i/ili zbog toga što nema dostupnih protumjera ili su nedostatne". Posljednji put ažuriran je 2018. godine, a novi se očekivao prošle godine. Sada se očekuje tijekom prve polovice 2024.
Patogeni koje WHO motri uključuju: ebolu, Marburg viruse, krimsko-kongoansku hemoragijsku groznicu, Lassa groznicu, MERS, SARS-CoV-1 i SARS-CoV-2, nipah virus, groznicu doline Rift i Zika virus.