U tomu ju ne sprečava ni činjenica da je zbog svojih mjera, poput zabrane kopanja po kantama za smeće, dobivala i oštre kritike od strane Ustavnog suda.
No, Orban i društvo ne odustaju u pohodu protiv najslabijih karika društva. Početkom tjedna Parlament u Budimpešti je izglasao zakon koji beskućnicima brani zadržavanje na javnim površinama u slučaju da beskućnicima te površine služe "za vođenje svakodnevnog života". Što je vrlo rastezljiv pojam jer može uključivati sve radnje, od spavanja pa do duljeg zadržavanja na jednom mjestu.
"Određene javne površine" su sve javne površine koje stoje na listi Svjetske baštine. Ali i sve ostale površine koje općine i gradovi proglase zabranjenim zonama za beskućnike. Za one bez krova nad glavom koji prekrše ova pravila predviđene su novčane kazne ili prisilni humanitarni rad a u slučaju ponavljanja "kaznenog djela" i zatvor.
Beskućnici postaju ilegalni
Na reakciju nije trebalo čekati dugo. Nekoliko mađarskih nevladinih organizacija je od predsjednika Jánosa Ádera zatražilo da ne potpiše ovaj zakon. "Kriminaliziranje beskućnika krši temeljna prava i u potpunosti je neprihvatljivo", stoji u otvorenom pismu "Udruge za prava slobode" mađarskog Helsinškog odbora za ljudska prava kao i sedam ostalih organizacija.
Tessza Udvarhelyi iz inicijative "Grad pripada svima" smatra da će novi zakon beskućnike zapravo preko noći učiniti ilegalnim, piše Deutsche Welle.