Smjer novog vodstva / Sukob nacionalnih lidera: Merkel i Macron u nesuglasju oko 'spitzenkandidata'

Image
Foto: AP Images

Europska pučka stranka tvrdi da njezin vodeći kandidat Manfred Weber treba postati čelnik Komisije jer su pučani ostvarili najbolje rezultate na izborima

20.6.2019.
9:49
AP Images
VOYO logo

Čelnici EU-a u četvrtak će se na summitu u Bruxellesu pokušati dogovoriti o imenovanjima novog vodstva europskih institucija nastojeći spriječiti institucionalni zastoj u ključno vrijeme u Europskoj uniji. 

Izbori za Europski parlament prošlog mjeseca pokrenuli su natjecanje za glavne dužnosti u Europskoj uniji, prije svega izbor novog predsjednika Europske komisije koji će se suočiti s Brexitom, pregovorima o europskom proračunu i naporima u borbi protiv klimatskih promjena. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska pučka stranka tvrdi da njezin vodeći kandidat Manfred Weber treba postati čelnik Komisije jer su pučani ostvarili najbolje rezultate na izborima. Ipak, osvojili su manje zastupničkih mjesta, pa im je otežano okupiti većinu u parlamentu koja bi podržala njihovog kandidata. 

Glavni Weberovi protivnici su potpredsjednik Komisije, socijalist Frans Timmermans i Povjerenica EU-a za tržišno natjecanje, liberalka Margrethe Vestager.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavne političke grupe u EP-u pokušavaju pronaći zajedničko stajalište o jednom kandidatu. 

Imenovanja su podijelila nacionalne lidere. Njemačka kancelarka Angela Merkel podržava Webera, dok se francuski predsjednik Emmanuel Macron snažno protivi njemu i sustavu vodećih, "spitzenkandidata".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici EU-a moraju nominirati kandidata, a onda ga treba potvrditi većina zastupnika u EP-u. Utrka je otvorena i za autsajdere. 

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk rekao je u srijedu da je "oprezni optimist" o postizanju dogovora o imenovanjima visokih dužnosti u EU koje još uključuju šefa europske diplomacije, predsjednika Europske središnje banke te svog nasljednika. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na dvodnevnom summitu razgovarat će se još o klimatskim promjenama i podjeli europskih zemalja o tome treba li postaviti 2050. godinu kao rok za ostvarivanje cilja nulte stope emisije ugljika.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo