ZAŠTO JE ERUPTIRALO NASILJE? / Cure nove informacije koje mijenjaju cijelu perspektivu rata: Ključa u zemlji koja puca pod čizmom ruskih plaćenika, a u sukob su uvučeni i Amerikanci

Image
Foto: Profimedia

Borbe su počele u vojnoj bazi južno od glavnog grada Khartouma, a obje su strane optuživale drugu za početak napada

19.4.2023.
9:20
Profimedia
VOYO logo

Val nasilnih sukoba zahvatio je afričku zemlju Sudan, a sve se događa kao posljedica eskalacije napetosti i dugotrajne borbe za vlast. Riječ je o prvim sukobima između dviju frakcijskih snaga otkako su sklopile savez 2019., nakon dugotrajne borbe za vlast, piše Sky News.

SAD je uvučen u sukob u ponedjeljak, kada se jedan od njihovih diplomatskih konvoja našao pod vatrom u očitom napadu boraca povezanih sa sudanskim paravojnim snagama za brzu potporu (RSF). Incident je izazvao oštru kritiku američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena, koji ga je opisao kao "nepromišljen" i "neodgovoran" i pozvao na prekid vatre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko su glavni igrači u sukobu

Obje strane nudile su primirje prethodnih dana, ali borbe ne prestaju.

Evo što treba znati o sukobu i tko su glavni igrači... S jedne strane imate sudansku vojsku, koju vodi general Abdel Fattah al Burhan. On je de facto predsjednik zemlje od vojnog udara u listopadu 2021.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UBIJENO NAJMANJE 56 OSOBA /

U Sudanu je sve gore, jutros su se čuli zvuci teškog naoružanja: 'Ovo je rat koji nitko neće dobiti i koji će zauvijek uništiti našu zemlju'

Image
UBIJENO NAJMANJE 56 OSOBA /

U Sudanu je sve gore, jutros su se čuli zvuci teškog naoružanja: 'Ovo je rat koji nitko neće dobiti i koji će zauvijek uništiti našu zemlju'

S druge strane je paravojna skupina RSF, partner koji je postao suparnik vojske.

RSF predvodi general Mohamed Hamdan Dagalo, poznatiji kao Hemedti. On je zamjenik čelnika Sudanskog vladajućeg suverenog vijeća. Dvije su se strane udružile kako bi svrgnule bivšeg čelnika Omara al Bashira 2019., no postoje dugotrajna neslaganja oko toga kako bi trebalo voditi zemlju. Otkako su sukobi počeli, obje strane su tvrdile da kontroliraju strateške lokacije, uključujući predsjedničku palaču, zračne luke i zračne baze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći za Sky News, general al Burhan rekao je da je otvoren za pregovore u trenucima dok se odvijaju borbe. "Ako će pregovori obnoviti zemlju i budu pošteni, onda je to moguće", dodao je.

RSF je također objavio priopćenje u kojem se kaže da se nastavlja borba za vraćanje "prava našeg naroda". Međutim, borbe su nastavljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je sada izbilo nasilje?

Subotnje nasilje izbilo je zbog napetosti oko prijelaza s vojne na civilnu vlast. Stvari su eskalirale prethodnih dana kada su trupe RSF-a raspoređene diljem zemlje.

U priopćenju u ranim jutarnjim satima u četvrtak, vojska je rekla da mobilizacija predstavlja "jasno kršenje zakona." Središnje mjesto napetosti bilo je neslaganje između vojske i paravojske oko toga kako i kada se RSF treba integrirati u vojsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojska je željela da se prijelaz dogodi u roku od dvije godine, dok je RSF rekao da će trajati 10 godina. Spajanje je ključni uvjet okvirnog sporazuma dogovorenog u prosincu kojim bi se vlast prenijela na civile.

Sporazum je trebao biti potpisan 1. travnja, ali je odgođen zbog neuspjelih pregovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje se odvijaju borbe?

Borbe su počele u vojnoj bazi južno od glavnog grada Khartouma, a obje su strane optuživale drugu za početak napada. Sukobi su se potom proširili gradom, uključujući područja oko vojnog stožera, zračne luke i predsjedničke palače.

Svjedoci su izvijestili o pucnjavi u mnogim dijelovima zemlje, uključujući tešku razmjenu vatre u sjevernom gradu Meroweu i sukobe u gradovima El Fasheru i Nyalau u Darfuru. U ponedjeljak se američki diplomatski konvoj, koji je nosio zastave te zemlje, našao pod vatrom u Sudanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blinken je odvojeno telefonski razgovarao s vođama obiju skupina i rekao im da je bilo kakva opasnost za američke diplomate neprihvatljiva. "Duboko smo zabrinuti za cjelokupno sigurnosno okruženje", rekao je na konferenciji za novinare na sastanku ministara vanjskih poslova Grupe sedam u Japanu.

Pozvao je oba čelnika da pristanu na prekid vatre. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres također je oštro osudio izbijanje borbi i apelirao na obojicu čelnika da odmah prekinu neprijateljstva, uspostave mir i započnu dijalog za rješavanje krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kaže da su se dogodila tri napada na zdravstvene ustanove u Sudanu od izbijanja borbi. Međunarodna federacija Crvenog križa (IFRC) upozorila je da bi nastavak poremećaja u zdravstvenom sustavu mogao rezultirati njegovim kolapsom te da je pružanje pomoći oko glavnog grada Sudana "gotovo nemoguće".

Tko je RSF?

RSF se sastoji od oko 100.000 vojnika i razvio se iz takozvanih džanjavidskih milicija koje su se borile u sukobu u Darfuru 2000-ih. RSF je dugo bio optuživan za zločine povezane sa sukobom u Darfuru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2017. donesen je zakon kojim se RSF legitimizira kao neovisna sigurnosna snaga.

Prijelaz u demokraciju

Bivši predsjednik Omar al Bashir svrgnut je 2019. nakon višemjesečnih prosvjeda protiv njegove tri desetljeća duge autoritarne vladavine. Osuđen je za korupciju i pranje novca, a Međunarodni kazneni sud ga je optužio za ratne zločine i genocid, povezane s krvavim sukobom u Darfuru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je svrgnut, uspostavljena je zajednička vojno-civilna vlada, ali je srušena državnim udarom 2021. Državni udar vratio je vojsku na čelo koja se suočavala s tjednim demonstracijama, ponovnom izolacijom i produbljivanjem gospodarskih problema.

Dodajmo i kako svjetski mediji pišu da je RSF povezan s ruskom plaćeničkom grupom Wagner, na čelu s Jevgenijem Prigožinom, koja je navodno pomogla u njihovoj obuci i naoružavanju. Vjeruje se da je Bashir doveo Wagner u Sudan da mu pomogne da održi svoj posrnuli režim, nakon sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom tijekom kojeg je Bashir obećao da će napraviti od svoje zemlje ruski “ključ za Afriku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strah od sukoba na sjeveru Afrike

Među njegovim planovima bila je i baza na Crvenom moru za rusku mornaricu u Port Sudanu (Bur Sudan), a projekt je podržao i Wagner.

Od tada je Wagner isporučio Sudanu velike količine oružja i opreme, uključujući vojne kamione, amfibijska vozila i dva transportna helikoptera. Nakon pada Bashira, ruska plaćenička grupa se povezala s Burhanom i posebno Dagalom. Nastavila je navodno eksploatirati sudanske rudnike i krijumčari ogromne količine zlata iz zemlje, puneći Prigožinove džepove, a uskraćujući Sudanu prijeko potrebne prihode, piše Telegraph.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A sada su snage RSF-a, punih džepova i naoružane, strahuje se, možda na putu da izazovu kaos na čitavom sjevernoafričkom teritoriju te uvuku u sukob i ostale susjedne zemlje.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo