Iz Njemačke dolaze zabrinjavajuće poruke. Naime, vodeći zdravstveni dužnosnik upozorio je da bi zemlja mogla dnevno imati 10.000 novih infekcija ako se ljudi ne budu pridržavali epidemioloških mjera higijene i fizičke distance. "Trenutačno me situacija jako brine. Ne znamo kako će se stvari razvijati tijekom sljedećih nekoliko tjedana", rekao je Lothar Wieler, voditelj Instituta Robert Koch (RKI) za zarazne bolesti, javlja BBC.
"Moguće je da ćemo dnevno imati više od 10.000 novih slučajeva. Moguće je da će se virus nekontrolirano širiti", dodao je. Njemačka je izvijestila o velikom porastu dnevnih infekcija. Potvrđeni slučajevi koronavirusa porasli su za gotovo trećinu, na 4058. Iako je brojka manja od one u mnogim drugim europskim zemljama, to je najveći broj slučajeva u posljednja 24 sata od travnja.
Ministar zdravstva Jens Spahn rekao je da je povećanje zabrinjavajuće te poručio Nijemcima da moraju biti na oprezu. "Na kraju dana, to smo mi, građani koji smo uz vaša razborita djelovanja do sada vodili Njemačku kroz ovu krizu, posebice zato što ste pravila integrirali u svoj svakodnevni život," rekao je.
"Ovo postignuće ne smijemo prokockati. Situacija u glavnom gradu pokazuje kako neoprezni, ponekad neuki postupci u pandemiji mogu brzo dovesti do drugih razvoja događaja", dodao je Spahn.
'Ulazimo u novo mračnije razdoblje'
Dr. Anthony Fauci, vodeći američki stručnjak za zarazne bolesti, otkrio je da se pandemijom koronavirusa ostvarila njegova najveća noćna mora u životu. Fauci je objasnio da ono što ga noću drži budnim kada je u pitanju koronavirus uglavnom ima veze sa sposobnošću virusa da se lako širi s osobe na osobu i realnost da je veliki dio populacije, uključujući starije ljude i one s postojećim oboljenjima, osjetljiviji od ostalih. Međutim, ne želi širiti poruku neminovne propasti. Prema Fauciju, na kraju tunela postoji svjetlosti, javlja portal Eatthis.
"Ovo je povijesna stvar. Moramo biti sigurni da cijenimo to što će ovo jednom završiti. Jedna stvar na koju trebamo paziti je očaj. Prošli smo kroz užasnu zimu i rano proljeće. Nadali smo se da će biti bolje kada dođe ljeto. No, zapravo je postalo još gore, a sada ulazimo u novo mračno razdoblje", kazao je Fauci.
Priznao je da je situacija izuzetno teška, ali da se ne treba prestati nadati. "Ovo će završiti. Dobit ćemo cjepivo u razumnom vremenskom roku, a zajedno s mjerama javnog zdravstva, bit ćemo dobro", poručio je Fauci.
Zaraženih u Finskoj je bilo puno više
U Finskoj je bilo pet puta više zaraženih koronavirusom nego što su pokazivali službeni podaci u prvom valu pandemije od ožujka do svibnja, objavio je danas zavod za javno zdravstvo. Službena statistika temeljila se na dijagnostičkim testovima uzoraka iz nosa ili grla osobe sa simptomima, dok se testovi na antitijela provode na uzorcima krvi kako bi se utvrdilo tko je bio zaražen. "Otprilike je bilo od 1,5 do pet puta više infekcija u usporedbi s potvrđenim kliničkim slučajevima", priopćio je finski zavod.
Velika razlika u brojkama uglavnom se objašnjava nedovoljnim testiranjem u prvom valu pandemije, rekao je šef zavoda Mika Salminen. Zavod je u travnju pokrenuo testiranje na antitijela po finskim bolnicama kako bi utvrdio stvarne razmjere pandemije, uključujući i one koji su bili zaraženi, ali bez simptoma.
Salminen kaže da su rezultati pokazali i da je u prvome valu bilo manje mladih zaraženih nego danas. Zavod je također analizirao komparativne rezultate testova na antitijela iz drugih zemalja i zaključio da su brojke iz Španjolske bile puno veće. "Na vrhuncu proljetne epidemije, značajno veći broj slučajeva, čak do deset puta, u Španjolskoj je prošao neopaženo", rekao je Salminen.
Sitauciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.