Treći svjetski rat mogao bi izgledati tako da Rusija ili Kina napadaju neprimjetnim projektilima koji su 27 puta brži od brzine zvuka i isključivanjem interneta za vrijeme dok se Zapad "zabavlja" Bliskim istokom, piše Daily Mail.
Naime, stručnjaci tvrde da će u budućnosti ratovanje značiti korištenje hipersoničnih projektila, a internet bi mogao biti srušen u samo nekoliko sekundi. Tehnologija je sada bojno polje na kojem će se voditi sukobi s Rusijom i Kinom za koju se tvrdi da ulaže ogromne količine novca u to polje.
Novac potrošen na tradicionalno oružje i hardver je opao pri čemu britanska obrana i sigurnost više ulaže u digital, umjetnu inteligenciju i cyber tehnologiju.
Razorni napadi
Lindy Cameron, voditeljica Nacionalnog centra za kibernetičku sigurnost, upozorila je u listopadu da se cyber napadi protiv Ujedinjenog Kraljevstva već događaju.
"Mi – zajedno s Nacionalnom agencijom za kriminal – procjenjujemo da su kibernetički kriminalci sa sjedištem u Rusiji i susjednim zemljama odgovorni za većinu razornih napada ransomwarea na mete u Ujedinjenom Kraljevstvu", rekla je.
Prije samo nekoliko mjeseci bilo je još više fizičkih "vježbi treninga" u Rusiji i Kini. Rusija je 16. studenoga uništila jedan od svojih satelita u svemiru ispalivši na njega projektil. U listopadu je Kina testirala tajno oružje koje može kružiti zemljinom kuglom brzinom od 21.000 milja na sat, spustiti se iz svemira te pogoditi bilo koje mjesto u roku od nekoliko minuta.
Dizajnirano je da putuje u niskoj orbiti kako bi izbjeglo detekciju projektila i obrambene sustave, dopuštajući tako Kini da napadne praktički bilo gdje na planetu s malo ili bez upozorenja.
Ozbiljno natjecanje sila
Michele Flournoy, bivša šefica politike Pentagona za američku strategiju za vrijeme obojice predsjednika, Clintona i Obame, upozorila je: "Zaista smo na strateškoj prekretnici u kojoj mi - SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i naši saveznici - izlazimo iz 20 godina fokusiranja na protuterorizam i protunapade, ratove u Iraku i Afganistanu, te podižemo pogled kako bismo shvatili da smo sada u vrlo ozbiljnom natjecanju velikih sila."
"Dok smo bili usredotočeni na širi Bliski istok, ove su se zemlje školovale o zapadnom načinu ratovanja. I počele su masovno ulagati u čitav niz novih tehnologija", dodala je za BBC. SAD i Rusija također su proveli desetljeća radeći na vlastitim hipersoničnim sustavima te su proveli testove oružja posljednjih mjeseci.
U nekim zemljama također su zabilježeni zabrinjavajući skokovi u ometajućim cyber napadima, poput krađe podataka i pokušaja utjecaja na izbore.
Prekidanje komunikacije
Stručnjaci smatraju da će strane pokušati prekinuti komunikaciju protivniku ako ikada izbiju neprijateljstva u punom razmjeru. To bi uključivalo ciljanje satelita ili čak, jednostavno, ometanje podmorskih kabela koji prenose podatke.
Meia Nouwens, viša znanstvena suradnica na Međunarodnom institutu za strateške studije, dodala je: "Kineska narodnooslobodilačka vojska izgradila je novu agenciju nazvanu Strateške snage podrške koja se bavi svemirom, elektroničkim ratovanjem i cyber sposobnostima. Mislim da bi se to odigralo u vrlo brzom okruženju koje se uvelike oslanja na informacijsku domenu".
Franz-Stefan Gady, stručnjak za buduće ratovanje na IISS-u, rekao je za BBC da bi telefoni mogli iznenada prestati raditi, a benzinske postaje ostati bez goriva.
"Velike sile masovno ulažu ne samo u napadačke kibernetičke sposobnosti nego i u sposobnosti elektroničkog ratovanja koje mogu ometati satelite i srušiti komunikaciju. Dakle, ne samo vojska nego i društva u cjelini bit će glavna meta u budućim sukobima."