Kontakt s minijaturnom turističkom podmornicom, u kojoj je bilo petero ljudi, izgubljen je u nedjelju dok se spuštala na dubinu od 3800 metara do olupine broda Titanic. Utrka s vremenom sada je posve dramatična jer se procjenjuje da bi kisika u podmornici moglo preostati do petka.
Potraga u kojoj sudjeluju američka i kanadska obalna straža odvija se na jako velikom i udaljenom prostoru, što je čini izuzetno zahtjevnom.
'Jednom kad je izgubite, teško ju je locirati'
Profesor pomorskog inženjerstva sa sveučilišta u Londonu, Alistair Greig, objasnio je zašto je potraga za nestalom podmornicom tako teška.
"Komunikacija kroz vodu jako je komplicirana i jednom kad je izgubite, nije više lako locirati podmornicu. Veliki problem s kojim se suočavaju spasilačke ekipe jest taj što ne znaju treba li pretraživati površinu ili dno oceana", rekao je Greig za BBC.
Podmornica može biti na jednom od ta dva mjesta, dok su šanse da je negdje između vrlo male - dodao je.
'Oni ne mogu van, zarobljeni su u podmornici'
Doktor forenzičkih geoznanosti na Sveučilištu Keele, Jamie Pringle, objasnio je što je vodeni stup i zašto bi mogao biti važan u potrazi za podmornicom.
"Vodeni stup je prostor između površine i dna oceana. Jako je dubok na tom mjestu pa je prostor koji se pretražuje vrlo širok, a tu je i morska struja. Ako se podmornica nalazi negdje u vodenom stupu, moguće je da se ona nepredvidivo kreće", rekao je Pringle.
Dodatni je problem, kaže, što ljudi iz podmornice ne mogu sami izaći.
"Oni su zarobljeni unutra", napominje.
Ako je podmornica na dnu oceana, timovi ih neće tražiti već ih pokušati čuti pri čemu će koristiti sonare.
"Nadajmo se da će putnici napraviti neku buku na trupu podmornice koja će se moći detektirati", objasnio je prof. Pringle.