'POJAČAT ĆEMO POTPORU GRUZIJI I BIH' /

Otkriveni idući koraci NATO-a: 'Ruska invazija najveća je prijetnja sigurnosti u generaciji. Na istok ide 40.000 vojnika'

Image
Foto: Profimedia

Kazao je i da saveznici iz NATO-a koordiniraju napore kada je riječ o energetskoj sigurnosti, što uključuje diverzifikaciju izvora opskrbe i smanjenje ovisnosti o ruskoj nafti i plinu

24.3.2022.
14:51
Profimedia
VOYO logo

Čelnici NATO-a danas su se okupili u Bruxellesu, gdje su razgovarali o situaciji oko rata Ukrajine i Rusije. Nakon sastanka, medijima se obratio glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, rekavši da je ruska invazija najveća prijetnja sigurnosti u generaciji.

Narod Ukrajine pokazao je hrabrost i odlučnost boreći se za svoju slobodu i budućnost, rekao je, dodavši da su se usuglasili da će i dalje podupirati Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici zapadnog vojnog saveza pristali su ojačati svoju obranu na istoku kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.

"Imat ćemo cyber-sigurnosnu potporu kako bismo pomogli Ukrajini. Želimo napraviti sve kako bismo im pomogli. Predsjednik Zelenskij rekao je dramatičnu poruku, zatražio je još vojne pomoći. Imat ćemo i četiri nove vojne skupine, to su dodatne skupine uz četiri koje već postoje. Na istočnom dijelu Saveza imat ćemo više ljudi, više opreme. U zraku će biti više aviona, pojačat ćemo obranu", rekao je Stoltenberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U isto vrijeme, imamo odgovornost da konflikt ne eskalira još dalje. Saveznici su se dogovorili da moramo pojačati potporu i za druge države, uključujući Gruziju i Bosnu i Hercegovinu. Usuglasili smo se i oko toga da Bjelorusija mora prestati biti suučesnik u ovoj ruskoj invaziji."

Kazao je i da saveznici iz NATO-a koordiniraju napore kada je riječ o energetskoj sigurnosti, što uključuje diverzifikaciju izvora opskrbe i smanjenje ovisnosti o ruskoj nafti i plinu.

Upitan o Kini, kaže da je poruka NATO-a da se trebaju pridružiti ostatku svijeta u osudi "brutalnog rata protiv Ukrajine" i ne podržavati Rusiju ekonomskom ili vojnom potporom.

Rekao je da je zabrinut jer Rusija pokušava optužiti Ukrajinu i njezine saveznike da se spremaju koristiti kemijsko oružje, dodajući da je optuživanje drugih način da se stvori izgovor da i sami učine isto. Te optužbe protiv Ukrajine i NATO saveznika su lažne, kazao je, svaka upotreba kemijskog oružja "potpuno će promijeniti prirodu sukoba" jer bi bila "eklatantno kršenje međunarodnog prava" i bila bi iznimno opasna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi pogodilo ne samo ljude u Ukrajini nego i potencijalno zemlje NATO-a zbog širenja kontaminacije. Napominje da je Rusija u prošlosti koristila kemijska sredstva.

Pozvali Putina da prekine rat

Nakon sastanka, saveznici su izdali zajedničko priopćenje, u kojem su istaknuli kako povećavaju otpornost njihovih društava i njihove infrastrukture, "kako bismo se suprotstavili zloćudnom utjecaju Rusije". Čelnici su pohvalili narod Ukrajine za koji kažu da je "nadahnuo svijet herojskim otporom ruskom brutalnom ratu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Aktivirali smo obrambene planove NATO-a, rasporedili elemente NATO snaga za odgovor i smjestili 40.000 vojnika na naš istočni bok", objavili su u zajedničkoj izjavi nakon razgovora u Bruxellesu.

U priopćenju se poziva ruskog predsjednika Vladimira Putina da "odmah zaustavi ovaj rat i povuče vojne snage iz Ukrajine", a Bjelorusiju su pozvali da "prekine svoje suučesništvo" u ruskoj invaziji.

Image
'NIJE TO PLES SA ZVIJEZDAMA' /

Milanović na samitu NATO-a spomenuo pad drona u Zagrebu: 'Neki nisu znali, vidjelo se iz pogleda'

Image
'NIJE TO PLES SA ZVIJEZDAMA' /

Milanović na samitu NATO-a spomenuo pad drona u Zagrebu: 'Neki nisu znali, vidjelo se iz pogleda'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo