ŠTO SE TO DOGAĐA U NJEMAČKOJ? /

Rekordan broj migranata svojevoljno odlučio napustiti 'obećanu zemlju'

Image
Foto: AFP, SAKIS MITROLIDIS

Ove je godine 55.000 migranata dobrovoljno napustilo Njemačku što je dvostruko veći broj od broja deportiranih migranata.

28.12.2016.
20:24
AFP, SAKIS MITROLIDIS
VOYO logo

Njemački Süddeutsche Zeitung (SZ) svakog je dana prikupljao podatke koje im je dostavljao Ured za migracije i izbjeglice (BAMF). Napominju kako je ovo rekordan broj migranata koji je od siječnja do studenog napustio Njemačku. Većina migranata vratila se na područje zapadnog Balkana, piše BBC.

Najveći broj među njima čine Albanci koji je iz Njemačke otišlo 15.000. Oko 5.000 koji su ove godine napustili Njemačku stiglo je iz Srbije, Iraka i Kosova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekordne brojke

U Njemačku je prošle godine stigao rekordan broj tražitelja azila - 890.000, a Njemačka je u 2016. deportirala 25.000 migranata od kojih je većina stigla s područja zapadnog Balkana i nije ispunjavala uvjete za ostanak u Njemačkoj.

Prema podacima BAMF-a, velik broj tražitelja azila dobrovoljno se vraća, a većina ih odlazi natrag u Irak, Iran i Afganistan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj onih koji su se dobrovoljno vratili u Afganistan 2016. godine bio je 3.200 što je oko 10 puta više nego je zabilježno tijekom 2015. godine.

Početkom ovog mjeseca 34 Afganistanaca je deportirano iz Njemačke zbog toga što su im odbijeni zahtjevi za azil.

Veća stopa povrata migranata

Zbog raširene kritike na liberalnu imigracijsku politiku kancelarke Angele Merkel, Njemačka je vlada obećala pojačati stopu povrata migranata. No, međunarodno pravo zabranjuje vraćanje migranata u područja u kojima ljudima prijeti opasnosti od rata ili progona. Prema međunarodnom pravu, svaki zahtjev za azil mora se procjenjivati pojedinačno te se ne može diskriminirati pojedine skupine.

Pojedinci koji dobrovoljno napuste državu, za razliku od onih koji bivaju deportirani, ne prolaze stroge policijske kontrole, niti ih se zadržava na granicama, a za razliku od deportiranih koji najčešće dobe zabranu ulaska u zemlju u trajanju od najmanje godinu dana, oni koji svojevoljno napuste zemlju mogu se vratiti bez ograničenja. Prilikom napuštanja zemlje u kojoj su zatražili azil dobiju i financijsku pomoć, koja iznosi oko 4.200 eura, da se vrate u svoju domovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planovi za 2017.

Ove je godine Njemačka zabranila ulazak za oko 20.000 migranata. Njemačka vlada za 2017. godinu izradila je program pomoći reintegracije za migrante povratnike, a prve zemlje koje će program zahvatiti biti će Maroko, Tunis, Nigerija, Kosovo, Srbija i Albanija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo