ŠTO SE TO DOGAĐA NA WALL STREETU? / Ovakav potop dionica nije zabilježen godinama, a utjecat će na cijeli svijet

Image
Foto: AFP

Glavni indeksi na američkoj burzi jučer su potonuli za više od četiri posto

6.2.2018.
8:33
AFP
VOYO logo

Jedan od indeksa američke elektroničke burze dionica The Dow pao je za više od 1800 bodova tijekom petka i ponedjeljka, s time da je pad od 4,6 posto, zabilježen jučer, najveći od kolovoza 2011. kada je Europa bila u velikoj dužničkoj krizi. Drama na američkoj burzi utječe i na tržišta diljem svijeta. Jaki indeksi u Japanu, Hong Kongu i u Australiji doživjeli su jutros strmoglav pad, piše CNN Money. To se događa zbog nekoliko razloga.

Image
Foto: AFP
Image
Foto: AFP

A man points at an electronics stock indicator showing statistics of share prices at the Tokyo Stock Exchange in Tokyo on February 6, 2018. Tokyo stocks plunged more than five percent on February 6 with investor sentiment hit by a sell-off on Wall Street and the yen's surge against the dollar. / AFP PHOTO / Behrouz MEHRI

Zabrinutost da će FED povećati tečaj

Vrijednost dionica u SAD-u rasla je nakon izbora, dijelom i zato što se radi o vrlo jakoj ekonomiji. Nezaposlenost je na rekordno niskoj razini i više je otvorenih radnih mjesta. Kompanija su počele radnike plaćati više kako bi ih zadržali i privukli nove kvalitetne zaposlenike. Poslovanja će s vremenom morati dići cijene proizvoda kako bi mogli pokriti veće plaće. U ekonomiji se to zove inflacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je gospodarstvo posljednjih devet godina stabilno raslo, inflacija je ostala tvrdoglavo i misteriozno niska. Američki Sustav federalnih rezervi bori se protiv toga povećanjem kamatnih stopa. Centralna banka nije uspjela značanije povećati kamate tijekom posljednjeg desetljeća, iz straha da će ekonomski oporavak staviti u nepogodan položaj i potencijalno prouzročiti pad cijena. Fed je imao plan polako podići kamatne stope tijekom ove godine (tri puta u 2018.), no ako se poveća inflacija, isto su mogli raditi mnogo češće i u mnogo većoj mjeri nego što su planirali.

Image
Foto: Ilustracija: AFP PHOTO/Bryan R. Smith
Image
Foto: Ilustracija: AFP PHOTO/Bryan R. Smith

The closing numbers are displayed after the closing bell of the Dow Industrial Average at the New York Stock Exchange on February 5, 2018 in New York. Wall Street stocks endured a brutal session Monday, with the Dow seeing one of its steepest ever one-day point drops, as the heady bullishness of early 2018 gave way to extreme volatility

Rast kamatnih stopa

Kako Fed povećava kamatne stope, cijena posudbe novca također raste, što znači da kompanije moraju izdvajati više novca kako bi platile kredite, a to pak dovodi do smanjenja profita. To također znači i da će Amerikanci morati izdvajati više novca za hipoteke i dugove koje imaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedan razlog rasta dionica tijekom prošle godine leži i u mirnom rastu korporativnih profita. Kompanije su zdrave te su ih investitori za to nagradili nabijanjem cijena dionica. Kada kamatne stope brzo narastu, cijene dionica najčešće padaju, a to kod investitora donosi strah da će prikupljanje profita ići sporije.

Image
Image

NEW YORK, NY - FEBRUARY 2: A television monitor displays the day's numbers as traders and financial professionals work on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) at the closing bell, February 2, 2018 in New York City. The Dow dropped 250 points at the open on Friday morning. The Dow plunged over 660 points on Friday, marking its biggest one day plunge since June 2016 following the Brexit vote. Drew Angerer/Getty Images/AFP

Briga oko tržišta obveznica

Dionice su također u lošoj situaciji jer se radi o jedinim investicijama s pristojnim povratkom. Američke trezorske obveznice na toliko su niskoj razini da od brojnih dividendi ostaje bolja zarada. No, posao s dionicama mnogo je riskantniji od posla s obveznicama koje podupire USA Treasury. Ako prinos obveznica krene rasti, investitori će nešto svojeg novca izvaditi iz rezervi i spremiti u obveznice koje su sigurnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavni porezni račun prisilio je povlačenje više obveznica u cijeli proces što bi im u konačnici moglo smanjiti vrijednost. Cijene i prinosi kreću se u suprotnim pravcima, stoga će kupci obveznica htjeti viši prinos (i nižu cijenu) kako bi im se investicija isplatila.

Inflacija je loša i za obveznice. Ako cijena posuđivanja naraste, investitori će htjeti veći povrat ulaganja te viši prinos. Atraktivni prinosi na sigurniju investiciju odjednom su dionice učinili mnogo neprivlačnijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prebrzi rast

Dionice su ujednačeno i stabilno rasle od studenoga 2016., a to nije baš najzdravije, piše CNN. Burzovni analitičari vjeruju kako je tržištu vrijeme za korekciju od pet ili čak 10 posto. Razdoblje hlađenja bilo bi dobra stvar jer bi dionice učinilo jeftinijima i atraktivnijima za ulagače, posebno ako su temeljne kompanije zdrave te imaju jaku prodaju i profit.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo