Giorgia Meloni postat će prva premijerka Italije na čelu najdesnije orijentirane vlade od Drugog svjetskog rata nakon što je njena konzervativna koalicija trijumfirala na nedjeljnim parlamentarnim izborima.
Meloni je kao tinejdžerica bila aktivistica za mladež Talijanskog socijalnog pokreta (MSI) koji su osnovali pristaše fašističkog diktatora Benita Mussolinija nakon Drugog svjetskog rata. U dobi od 19 godina, vodeći kampanju za krajnje desni Nacionalni savez, izjavila je za francusku televiziju da je "Mussolini bio dobar političar jer je sve što je radio radio za Italiju".
Budući da je izabrana za zastupnicu Nacionalnog saveza 2006., promijenila je retoriku, izjavivši da je diktator činio "pogreške", kao što su bili rasni zakoni, njegova autoritarnost i ulazak u Drugi svjetski rat na strani nacističke Njemačke Adolfa Hitlera.
Njezino stajalište o Europi s godinama je postalo umjerenije i više ne želi da Italija napusti eurozonu i snažno podržava europske sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini. No, govori da se Rim mora više zauzimati za svoje nacionalne interese i podržava mađarskog premijera Viktora Orbana u njegovim bitkama s Bruxellesom.
"Ako smo pozvani da upravljamo ovom zemljom, činit ćemo to za sve Talijane s ciljem ujedinjenja naroda. I da istaknemo ono što nas spaja, a ne na ono što nas razdvaja", rekla je predsjednica stranke Braća Italije nakon što je pobijedila na izborima i tako poslala pomirljiviju poruku.
Slični stavovi
No, unatoč tomu, prošlost će joj biti teško izbrisati.
"Ne mogu se definirati kao kršćanka, žena i majka. Moram biti građanka x, roditelj 1, roditelj 2. Moram biti broj", govorila je 2019. na Svjetskom kongresu obitelji. Istom na kojem je nastupila i Željka Markić, podsjeća RTL Direkt. Tvrdi stavovi obiteljaša dio su i njezina folklora. Gay partnerstva, koja su u Italiji ozakonjena 2016. nekako je provarila, ali se izričito protivi da gejevi posvajaju djecu.
"Branit ćemo Boga, domovinu i obitelj. Te vrijednosti koje se nekima gade", rekla je.
Meloni je, inače, rođena i odrasla u rimskoj radničkoj četvrti. Nakon što ih je otac napustio ostala je živjeti samo s majkom. Iako zagovara brak i obitelj, za oca svoje kćeri nije se udala. S 15 godina pridružila se tada nacionalističkom socijalnom pokretu. S 19 je u intervjuima veličala Musolinija. Prije deset godina sudjelovala je u osnivanju sadašnje stranke Braća Italije na čijem logu se i dalje nalazi fašistički simbol.
"Mi smo to očekivali zadnjih godinu, godinu i pol dana jer najvjerojatnije su osobe vidjele kako ostale stranke nisu tako koherentne i ono što kažu to ništa nisu držali poslije", kaže za RTL Direkt Hrvatica iz Italije, Ivana Jelinić, Slavonka koja u Italiji živi od svoje šeste godine. Kaže, Talijani Meloni ne doživljavaju tako radikalnom. Pobjedu je, tvrdi Ivana, odnijela više zbog loše konkurencije nego zbog dobrog desničarenja.
"Da vratimo slobodu ovom narodu, da joj vratimo ponos, da joj vratimo veličinu koju zaslužuje, viva Italia", poručila je Meloni.
Oglasio se Raspudić
Desnica diljem Europe slavi i čestita. Orban javno, no iako joj prognoziraju upravo njegov smjer vladavine, Meloni priznaje da joj je poljski konzervativni model draži.
"Upitno je sad što je to desnica, oni kažu za Meloni da je to ekstremna desnica. Danas ispada ako kažete da žene rađaju, a da muškarci ne mogu rađati da ste ekstremni desničar, tako da i pojmovi su se malo poremetili", smatra saborski zastupnik Nino Raspudić.
No, zagovarači istih desnih politika zaboravljaju da Meloni prema Hrvatskoj nikad nije bila pozitivno nastrojena. Prije osam godina ovako je govorila.
"Uvijek sam bila protiv ulaska Hrvatske u EU dok ne dođe do povrata imovine Esulima. Da ne govorim o povratku, izravno, Istre i Dalmacije."
"Ja ne mislim, ako su i bile takve izjave mislim da su bile dio nekakvog političkog folklora", kaže Raspudić.
Nakon Poljske, Mađarske i Srbije, i Italija će sastaviti svoju ultradesnu vladu. Stav mnogih izrekao je ovaj talijanski starčić koji si je oko vrata objesio poruku "Rođen sam pod Mussolinijem, ne želim umrijeti pod Meloni".