ŠTO JE TO TOLIKO UZRUJALO KIMA NETOM PRIJE VAŽNOG SUSRETA? /

Čini se da ga je sad strah da ne skonča kao i Moamer Gadafi

Image
Foto: afp

Izgleda da se vođa Sjeverne Koreje uplašio da ne završi kao Gadafi nakon što se riješi oružja za masovno uništenje

18.5.2018.
18:26
afp
VOYO logo

Američki predsjednik Donald Trump suprotstavio se svom savjetniku za nacionalnu sigurnost, izjavivši kako se u slučaju Sjeverne Koreje neće provoditi takozvani 'libijski model' denuklearizacije. Ova sugestija Johna Boltona razbijesnila je Sjevernu Koreju, koja je zaprijetila povlačenjem sa summita koji bi se trebao održati sljedećeg tjedna. Trump je izjavio kako i dalje misli da će se samit održati.

Image

(FILES) In this file photo taken on April 9, 2018 US President Donald Trump shakes hands with National Security Advisor John Bolton during a meeting with senior military leaders at the White House in Washington, DC. John Bolton -- Donald Trump's national security advisor known for his bold mustache and even bolder statements -- now finds himself in North Korea's sights, with Pyongyang upset over his suggestion that it follow Libya's lead on denuclearization. This is the biggest hiccup in the tentative rapprochement that began on March 8, when the president stunned the world by saying he was ready to meet North Korean leader Kim Jong Un.On May 16, 2018, Kim's regime expressed its dismay and threatened to scrap the much-anticipated summit between the two mercurial leaders set for June 12 in Singapore.

/ AFP PHOTO / NICHOLAS KAMM

Libijski vođa Moamer Gadafi pristao je 2003. na odustajanje od nuklearnog programa u zamjenu za dizanje sankcija. No kasnije su ga ubili pobunjenici koje je podržavao Zapad te je, čini se, upravo zato ova usporedba uzbunila sjevernokorejskog vođu Kim Jong-una. Pjongjang je upozorio ove srijede kako možda neće doći na razgovore, koji bi se trebali održati u Singapuru 12. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južnokorejski model

"Libijski model uopće nije model na koji smo mislili kada smo raspravljali o Sjevernoj Koreji", rekao je Trump, objašnivši što točno planira za Kim Jong-una. "Nešto gdje će on biti tamo, bit će u svojoj zemlji, vodit će svoju zemlju, njegova će zemlja biti vrlo bogata", rekao je Trump. "Ako pogledate Južnu Koreju, ovo će stvarno biti južnokorejski model po pitanju njihove industrije... Oni su marljivi, nevjerojatni ljudi."

"Ništa se nije promijenilo u Sjevernoj Koreji koliko mi znamo. Nije nam još ništa rečeno", rekao je Trump u vezi planiranog samita. "I ako odustanu to je u redu, a ako ne odustanu vjerojatno ćemo imati jako uspješan sastanak."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernokorejsko viđenje situacije

Sjeverna je Koreja rekla kako neće nastaviti razgovore s Južnom dok se ne razriješe međusobni problemi. Pjongjang je razbjesnio nastavak zajedničke američko-južnokorejske vojne vježbe koju smatra pripremom za invaziju. Stoga je otkazao planirane razgovore na visokom nivou s Južnom Korejom ranije ovog tjedna.

Glavni sjevernokorejski pregovarač Ri Son-gwon ponovo se vratio na ljutitu retoriku koju je Sjever i ranije koristio, opisujući južnokorejske vlasti kao nesposobne i bezumne u izjavama koje je prenIjela Državna novinska agencija KCNA. Izgleda da Pjongjang vrši pritisak na SAD i Južnu Koreju kako bi dobio neke ustupke.

Prekid razvoja oružja za masovno uništenje i posljedica toga u Libiji

Sjevernokorejske izjave da će napustiti samit s SAD-om za to krive iskjljučivo jednu osobu, savjetnika za nacionalnu sigurnost Johna Boltona. "Ne skrivamo odvratnost koju osjećamo prema njemu", navodi se u izjavi objavljenoj u srijedu, a koju je napisao doministar vanjskih poslova Kim Kye-gwan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjeverna je Koreja očito mislila na intervju u kojem je Bolton usporedio sadašnju situaciju s "libijskim modelom" denuklearizacije. Godine 2003. libijski vođa, pukovnik Moamer Gadafi odustao je od daljnjeg provođenja programa oružja za masovno uništenje u objavi koja je iznenadila svijet. U roku od nekoliko mjeseci ukinuta je većina američkih sankcija te su uspostavljene diplomatske veze. Ova sjevernoafrička država izašla je iz blokade. No 2011. autoritarnog vođu su svrgnuli pobunjenici koje je zračnim udarima podržavao NATO. Kasnije je uhićen i smaknut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problemi s denuklearizacijom

Na summitu između Sjeverne i Južne Koreje 27. travnja obje su se strane dogovorile da uklone nuklearno naoružanje s Korejskog poluotoka. No predanost Pjongjanga 'denuklearizaciji' vjerojatno se razlikuje od Washingtonovog zahtijeva za "potpunim, provjerenim i nepovratnim" nuklearnim razoružanjem. Južnokorejski ministar vanjskih poslova Kang Kyung-wha rekao je članovima parlamenta u četvrtak kako postoji razlika između Sjeverne Koreje i SAD-a o tome "kako izvršiti denuklarizaciju".

Image
TRUMP SJEVERNOJ KOREJI: /

'U roku od šest mjeseci pošaljite nam nuklearne bojeve glave, projektile i ostali materijal'

Image
TRUMP SJEVERNOJ KOREJI: /

'U roku od šest mjeseci pošaljite nam nuklearne bojeve glave, projektile i ostali materijal'

Sjeverna je Koreja prošlog tjedna izjavila kako će početi s rastavljanjem svog postrojenja za nuklearno testiranje u Punggye-riju između 23. i 25. svibnja, no nije bilo spomena o omogućavanju pristupa stranim stručnjacima. Tijekom nedavne posjete Sjevernoj Koreji amerilčki je državni sekretar Mike Pompeo naglasio je kako će svaka sjevernokorejska tvrdnja o 'denuklearizaciji' zahtijevati program "robusne verifikacije" od strane SAD-a i drugih nacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo