"Što je njemačko? Pa mislim da je to ovo što mi radimo. Sakupimo se i pjevamo. To je za mene nešto posve njemačko", kazao je jedan od članova muškog zbora gradića Soesta u Vestfaliji, na zapadu Njemačke.
"Njemačko je zajedništvo, ono što nas drži zajedno", dodaje drugi dok treći član smatra da je točnost "tipično njemačka".
"Ali kad se mi ovako ovdje okupimo, onda je manje važna točnost nego ta naša njemačka ugodnost (Gemütlichkeit). I taj se pojam uvijek povezuje sa Nijemcima, zar ne?" Čitav zbor se slaže i sa tom tvrdnjom.
"Njemačko je moja domovina"
U mjestu Porajnju u krčmi se nalazi nekoliko osoba. Neki su za šankom dok drugi igraju biljar. Što je njemačko za gostioničarku?
"Pouzdanost, spremnost na rad i marljivost. Da, marljivost i odvažnost da se prihvatite svakog posla, tako je to." "Njemačko je moja domovina", dodaje muškarac. "To je zemlja u kojoj sam rođen. Zato se osjećam kao Nijemac i da tako mogu reći, ovo je moja domovina, tu pripadam".
Johannes Fried, profesor srednjovjekovne povijesti iz Frankfurta, objašnjava kako je "njemačko" pridjev.
"Kad kažete 'njemački narod' to je čak dvostruka varka. Jer Deutsch zapravo znači 'narodski'. Riječ potječe od stare riječi iz karolinškog doba theodisc što je tada značilo tek 'na jeziku pučana'.
Objašnjava kako su preko Rimljana došle vrijednosti antike koje su pak oni sami preuzeli od starih Grka i dalje.
"Tako je došlo čitavo mnoštvo vrijednosti koje su postale tradicija. Sloboda, ravnopravnost ili humanost, vrijednost i dostojanstvo čovjeka. Sve su to stvari koje nipošto nisu nastale u Njemačkoj, nego su uvezene u Njemačku iz inozemstva", objašnjava Fried.
"Mi uvijek tražimo smisao"
"Njemačka je zemlja koja na temelju brojnih lomova i podjela u svojoj povijesti zapravo nema nekakav čvrsti nacionalni identitet. Ali identitet je nešto kao zaštitni sloj i on nudi sigurnost u vlastito postojanje", objašnjava Stephan Grünewald, psiholog iz Kölna.
Njemačka je primila 1,1 milijun podnositelja zahtjeva za azilom u 2015.
Kazao je kako Amerikanci imaju "američki san" dok Njemačkoj nedostaje samopouzdanje: "Mi uvijek tražimo smisao", rekao je Grünewald i dodaje: "Time mi nismo samo zemlja njemačkih strahova, nego i zemlja ljudi koji razmišljaju drugačije, zemlja ideja, zemlja patenata, zemlja izumitelja".
Upravo taj nemir je razlog, misli ovaj profesor, zašto je Njemačka zemlja sa toliko propisa i zakona, sa najviše prometnih znakova na čitavoj planeti, piše Deutsche Welle.