SAD pogađaju polarne temperature i to bez pretjerivanja. Američka metereološka služba najavila je nestvarnih -37 stupnjeva Celzijevih, čak 28 stupnjeva niže od uobičajene temperature u Sjevernoj Americi. Uz snažan vjetar, osjet će biti kao da je -50 stupnjeva. Metereološka služa izdala je upozorenje, a brutalne uvjete jedva je dočekao američki predsjednik koji negira globalno zatopljenje.
Nezapamćeni toplinski val - na Arktiku
No koliko god to bilo teško objasniti američkom predsjedniku, upravo je globalno zatopljenje krivo za ekstremne temperature. U isto vrijeme dok se SAD smrzava, na Arktiku je zabilježen toplinski val, s 14 stupnjeva Celzijevih višim temperaturama od uobičajenog.
"U medijima se za ekstremne hladnoće krivi polarni vrtlog koji se spustio do SAD-a, no na sjevernoj polutci zapravo postoje dva polarna kružna strujanja zraka jedno iznad drugog", počinje objašnjenje dr.sci Jennifer Francis za The Conversation.
Niže strujanje se najčešće, i puno ispravnije, naziva mlazna struja. Riječ je o vijugavim zapadnim vjetrovima na visinama od oko 11 kilometara, otprilike na visinama na kojima lete zrakolovi.
Mlazne struje vedre i oblaže Zemljom
"Mlazne struje postoje tijekom cijele godine i upravo one stvaraju i upravljaju područjima visokog i niskog tlaka zraka zbog kojih nastaje metereološko vrijeme", nastavlja dr. Francis. Daleko iznad mlaznih struja, na visinama od oko 50 km nastaje stratosferski polarni vrtlog. I on okružuje Sjeverni pol, ali nastaje samo zimi, a za razliku od mlaznih struja je prilično pravilnog kružnog oblika.
Oba strujanja nastaju zbog velikih temperaturnih razlika između hladnog Arktika i umjerenog pojasa.
"Nejednoliko zagrijavanje strava razliku u tlaku pa zrak struji iz područja visokog tlaka u područje niskog tlaka zraka. Rotacija Zemlje potom zakrene te vjetrove udesno na sjevernoj polutci", pojašnjava dr. Francis.
Ljudi se smrzavaju zbog toplijeg Arktika
Globalno zatoljenje je prilično uzdrmalo taj sustav. Tijekom proteklih 50 godina, ljudsko djelovanje je zagrijalo planet u prosjeku za 1 stupanj Celzijev, no Arktik se zagrijao dvostruko više. Razlog je jednostavan: otapanje leda, koji odbija sunčevu svjetlost, izložilo je velike površine tamnog oceana koji ju upija, a zbog ubrzanog zagrijavanja Arktika smanjuju se temperaturne razlike što slabi mlazne struje.
"Kao što i rijeka počinje vijugati kako usporava, tako i ove struje postaju sve vijugavije. Ako se su strujanja dovoljno vijugava i dovoljno konzistentna, energija se prenosi uvis i poremeti polarni vrtlog", ističe dr. Francis.
U ostatku svijeta daleko toplije
I onda nastaje kaos. Ponekad se polarni vrtlog toliko poremeti da se podijeli u dva ili više vrtloga, a ti vrtlozi kćeri se potom spuštaju prema jugu. Upravo jedan takav potomak će lediti Sjevernu Ameriku. Cijepanje stratosferskog polarnog vrtloga ponekad se javlja i prirodno, no zbog sve toplijeg Arktika, čini se da će to postati sve češća pojava zimi.
A za sve koji još negiraju globalno zatopljenje trebali bi obratiti pozornost na riječ 'globalno' u toj sintagmi. Karta temperaturnih odstupanja pokazuje da se, uz iznimku dijelova SAD-a, cijeli svijet crveni.