NEMA VIŠE LAGANO / EU želi uvesti veliku promjenu za covid potvrde: Vrlo brzo trebat će nam i treća doza

Image
Foto: Shutterstock

Nove mjere prema kojima bi covid potvrde trebale trajati devet mjeseci, a koje još trebaju dobiti odobrenje zemalja članica, primjenjivale bi se od 10. siječnja

26.11.2021.
11:03
Shutterstock
VOYO logo

Europska komisija je u četvrtak predložila da potvrde o cijepljenju za putovanja vrijede devet mjeseci, te da pravila o putovanjima unutar bloka trebaju biti vezana za osobni zdravstveni rizik putnika, a ne za zemlju iz koje kreću, piše Politico. Drugim riječima, ako ne uzmete treću dozu, mogli biste izgubiti pravo na covid potvrdu.

"To znači da vlasnici potvrde u načelu ne bi trebali biti podvrgnuti dodatnim ograničenjima putovanja, bez obzira odakle dolaze u Europskoj uniji", rekao je povjerenik za pravosuđe Didier Reynders.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutni pristup putovanjima oslanja se na korištenje digitalnih covid certifikata ili "zelenih" propusnica, koje dokazuju da je putnik bio cijepljen, testiran ili nedavno zaražen koronavirusom.

Image
'ULAZIMO U RIZIČNO RAZDOBLJE' /

Ravnatelj NZJZ-a otkrio kada bi brojke mogle početi padati: 'Ne treba izgubiti iz vida kobnu ćud ovoga virusa'

Image
'ULAZIMO U RIZIČNO RAZDOBLJE' /

Ravnatelj NZJZ-a otkrio kada bi brojke mogle početi padati: 'Ne treba izgubiti iz vida kobnu ćud ovoga virusa'

Kako tretirati sve slabiju zaštitu cjepiva?

Kako slučajevi ponovno rastu, zemlje EU-a pozivaju na smjernice o tome kako tretirati sve slabiju zaštitu cjepiva i dodatne doze unutar tog sustava. Prijedlog Komisije da potvrde o cijepljenju vrijede devet mjeseci slijedi smjernice Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) zemljama da ponude dodatne doze šest mjeseci nakon prve runde cjepiva, rekao je Reynders. To također daje zemljama još tri mjeseca vremena da organiziraju kampanje booster doze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Divergentan pristup među zemljama o booster dozama mogao bi narušiti povjerenje u EU-ov sustav covid certifikata, dodao je Reynders. U Francuskoj je, na primjer, propusnica za cijepljene valjana sedam mjeseci; Italija je kao svoju granicu postavila devet mjeseci.

Zemlje su također pozvale Komisiju da više ne koristi ECDC-ovu kartu s označenim bojama koja trenutno čini osnovu putnih smjernica EU-a. Kartu, koju je izradio ECDC, zemlje koriste za utvrđivanje potencijalnih ograničenja kao što su karantene ili testiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija nije predložila potpuno ukidanje karte s bojama, ali je predložila njezinu prilagodbu tako da procjena rizika područja zanemari stopu pozitivnih testova, ali i čimbenike povećanja broja cijepljenja. "Ovo uzima u obzir da su cijepljene osobe bolje zaštićene od prenošenja virusa", rekao je.

Prijedlog dolazi u delikatno vrijeme - broj slučajeva koronavirusa raste diljem Europe, a bolnice i intenzivni odjeli se pune. Šefica ECDC-a Andrea Ammon upozorila je u srijedu da će, osim ako vlade ne ojačaju mjere javnog zdravstva, EU biti na putu do teškog blagdanskog razdoblja od prosinca do siječnja. Nove mjere, koje još trebaju dobiti odobrenje zemalja članica, primjenjivale bi se od 10. siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stroža pravila za putnike izvan EU-a

Reynders je rekao da Komisija još nije odlučila koliko će dugo booster doze vrijediti, ali da će ispitati dokaze o slabljenju imuniteta s vremenom. Također je rekao da će Komisija predložiti produljenje Uredbe o covid certifikatima nakon sljedećeg ljeta.

Standardna devetomjesečna valjanost početnog cijepljenja također bi se primjenjivala na putnike iz zemalja koje nisu članice EU-a. Trenutne smjernice EU-a zaustavljaju nebitna putovanja izvan Unije, ali predviđaju izuzeća za cijepljene putnike i za ljude koji putuju iz zemlje koja se smatra sigurnom, bez obzira na njihov status cijepljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Komisija je predložila odustajanje od popisa zemalja koje nisu članice EU-a za koje se smatra da su sigurne, i to od ožujka. Nakon tog datuma, putnicima bi bio dopušten ulazak u EU isključivo ovisno o njihovom statusu cijepljenja ili preboljenja, a ne o epidemiološkoj situaciji u zemlji iz koje putuju.

Bruxelles je rekao da bi vlade EU-a trebale nastaviti dopuštati ulazak cijepljenim putnicima i prihvaćati one koji su se oporavili od covida-19 unutar 180 dana od putovanja, ali da bi također trebale prihvatiti cjepiva koja je priznala Svjetska zdravstvena organizacija, nešto o čemu trenutno odlučuju zemlje EU-a. Međutim, ako cjepivo nije priznato i od Europske agencije za lijekove, zemlje bi također trebale zahtijevati dokaz o negativnom PCR testu prije putovanja, rekli su iz Komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog se može smatrati pooštravanjem pravila, "jer tražimo da bude cijepljena svaka osoba koja dolazi radi putovanja koje nije nužno", rekla je povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson. Ali to bi također učinilo pravila predvidljivijima za pojedinačne putnike, dodala je, ističući da je često ažuriranje popisa sigurnih zemalja teško za praćenje. Ako budu dogovoreni novi prijedlozi, na pojedinim će vladama EU-a biti žele li slijediti nove mjere.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo