Naime, predsjednik Boris Tadić je rekao da Srbija nema ništa protiv da Ganić bude izručen sudu u Bosni i Hercegovini.
Analitičari ocjenjuju da se Srbija povlači iz ovog slučaja jer nema dovoljno dokaza, piše BBC.
Danima su nadležni organi Srbije - tužiteljstvo i Ministarstvo pravde, ponavljali kako ima dosta dokaza o umiješanosti Ejupa Ganića u napad u Dobrovoljačkoj ulici.
Danima su se prevodile stranice te dokumentacije, i kada je, prema navodima iz Ministarstva pravde, ona sredinom prošle nedjelje poslana sudu u Londonu koji treba da odlučuje o izručenju Ganića, predsjednik Boris Tadić rekao je da Srbija nema ništa protiv da nekadašnji član ratnog predsjedništva Bosne i Hercegovine bude izručen toj zemlji.
"Za Srbiju uopće nije centralno pitanje da Ejup Ganić bude izručen Srbiji. Za Srbiju je centralno pitanje da se dogodi sudski proces u kome je Ejup Ganić, koji je osumnjičen za sudjelovanje u ratnom zločinu, apsolutno nezaobilazan činilac i Srbija nema ništa protiv da Ejup Ganić bude izručen sudu BiH, odnosno svojoj matičnoj državi Bosni i Hercegovini.", izjavio je predsjednik Srbije.
U tužiteljstvu za ratne zločine nisu željeli komentirati izjavu Tadića, niti je do sada reagirao bilo tko iz Ministarstva pravde, tako da nema objašnjenja da li to praktično znači da Srbija odustaje od zahtjeva za izručenje.
Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić ocjenjuje da se Srbija povlači zbog nedostatka dokaza u ovom slučaju:
"Tadićeva izjava priprema javnost Srbije na ono što će odlučiti sudovi u Londonu, a ja pretpostavljam da će oni odlučiti da beogradska potjernica nije poduprta dovoljnim dokazima da bi mogao biti izručen Beogradu i da će on biti proslijeđen Sarajevu. U kojem svojstvu, to ćemo vidjeti. Faktički, Srbija se povlači. Nije nemoguće da, ako sudovi u BiH odluče da on nije kriv, Srbija na kraju potpuno odustane od tog gonjenja".
Janjić smatra da je odluka da Beograd "spusti loptu" u slučaju Ganić politička i da je uslijedila poslije procjene da je štetna po Srbiju, piše BBC.
Prethodni članci:
arti-201003030521006 arti-201003110355006