''Na Mučnju, najvišem vrhu Zlatibora, planiramo da, ako Bog da, postavimo križ visine 333 metra. Koštao bi oko 20 milijuna eura. Veliki je to novac, ali ako bude po milosti Božjoj, to će se ostvariti'', kazao je za srbijanski list Danas Hadži Miloš Vidaković, predstavnik udruge 'Trn' koja se bavi ekologijom, turizmom, znanosti i sportom, ali je postala prepoznatljiva po postavljanju raspela u Srbiji.
Spemenuti projekt naišao je i na 'zub' brojnih kritičara. Tako Bosa Rosić, etnolog iz Užica, smatra da križevi koji se po Srbiji postavljaju nemaju nikakve veze sa tradicijom i istočnim kršćanima, već da podsjećaju na raspela koje koriste zapadni kršćani. Smatra da bi novac za to trebalo iskoristiti za važnije potrebe.
''Križevi koji se u posljednje vrijeme postavljaju po Srbiji izgledaju kao katolički križevi. Nekada davno, naši stari su križem obilježavali granice svog imanja, ali i groblja. Kada selo odluči na kojem mjestu će biti groblje, postavi se križ i oko njega se pravi groblje'', podsjetio je.
Smatra da se postavljanjem takvih raspela po Srbiji šalje i loša poruka, te objašnjava da se ''ljudi sumnjivog morala natječu tko će više učiniti za Boga kako bi se iskupili za krađe i nepravde koje su počinili''.
''Umjesto da šute i da daju novac sirotinji da se prehrani i školuje, oni prave križeve kako bi ih svi vidjeli. Zašto tim novcem ne naprave bolnicu, dom za siročad ili sigurnu kuću u svakom gradu'', upitao je Rosić.
Vezani članak:
arti-201011050457006